Tomáš Zima

1. kolo: 0.55 % | 30 769 hlasů | Sečteno: 100 %

Tomáš Zima původně sbíral podpisy občanů, potom k nim připojil podpisy 13 senátorů, mezi kterými byly i podpisy těch, kteří neuspěli v září se znovuzvolením (FORUM 24 / Tomáš Zima / se souhlasem)

Tomáš Zima původně sbíral podpisy občanů, potom k nim připojil podpisy 13 senátorů, mezi kterými byly i podpisy těch, kteří neuspěli v září se znovuzvolením | FOTO: FORUM 24 / Tomáš Zima / se souhlasem

Tomáš Zima původně sbíral podpisy občanů, potom k nim připojil podpisy 13 senátorů, mezi kterými byly i podpisy těch, kteří neuspěli v září se znovuzvolením. Od podzimu minulého roku je šéfem konzilia, které dohlíží na lékařskou péči o prezidenta Miloše Zemana. Před rokem 1990 byl členem KSČ.

Zima byl osm let rektorem Univerzity Karlovy. Předtím mezi lety 2005 a 2012 působil jako děkan 1. lékařské fakulty. Jako rektor mimo jiné kritizoval Zemanovo rozhodnutí, kterým v květnu 2015 odmítl podepsat jmenování tří navržených vysokoškolských profesorů z UK a VŠE. Podle něj šlo ze strany prezidenta o nepřijatelný zásah do principů akademických svobod.

Zima patřil i mezi rektory, kteří v letech 2014 až 2016 na protest nepřišli 28. října na předávání státních vyznamenání na Pražský hrad. Během covidové pandemie se stal terčem kritiky. Prosazoval totiž názor, že by si neriziková většina lidí měla na koronavirus vytvořit přirozenou imunitu.

Související články

Další články