Prezidentské volby by podle průzkumu vyhrál Zeman. Horáček druhý

Eric Drooker

Prezidentská volba, která se odehraje v roce 2018, sice stále nemá oficiálně ohlášené kandidáty, přesto se už dnes spekuluje o možné hlavě státu. Miloš Zeman zatím nepotvrdil, že se bude o post ucházet i v dalším volebním období, přesto se tato situace očekává. Jako největší konkurent se zatím profiluje Michal Horáček, který také stále svou ambici nepotvrdil. Podle průzkumu, jenž zveřejnil časopis Týden, by se tito dva muži také pro občany stali největšími soupeři o Hrad.

Stávající hlava státu má podle společnosti Médea Research podporu jedné čtvrtiny dotázaných, konkrétně 26 procent. Michal Horáček, jehož jméno se skloňuje v boji o prezidentské křeslo nejčastěji, by měl podporu přes 13 procent hlasů. Na bronzové příčce figuruje jméno ekonoma Jana Švejnara, jenž přesvědčil téměř deset procent zúčastněných. Paradoxní je, že oba dva, Horáček i Švejnar, se snaží svůj úmysl posunout do roviny spekulací a svou kandidaturu zpochybňují. Průzkum, který provedl Týden na svých internetových stránkách dopadl obdobně, jen s tím rozdílem, že známý textař by na Zemana ztrácel pouhých pět procent.

Horáčka chtějí lidé s vyšším vzděláním

Zemanovi voliči se rekrutují především z řad středoškoláků bez maturity a učňů. Největší podporu má v obcích do pěti tisíc obyvatel. Zato Horáčka si jako prezidenta přejí hlavně středoškoláci s maturitou, kteří pochází z malých obcí a větších měst.

Mezi dalšími potenciálními kandidáty si dotázaní umí představit například europoslance Jiřího Pospíšila (4,4 %), kněze Tomáše Halíka (4,3 %), ekonoma Vladimíra Dlouhého (3,4 %), bývalého prezidenta Václava Klause (3,3 %) i ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka (3,2 %). Mírnou podporu mají i Předseda strany Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura (1,9 %), eurokomisařka Věra Jourová (1,8 %), nebo senátor Zdeněk Škromach (1,7 %). Z průzkumu také vyplývá, že Češi si drtivou většinou přejí na Pražském hradě muže. Ženu by chtěla na Hradě podle průzkumu pouhá desetina občanů.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]