Prezidentské volby v Bělorusku jsou ve finále. Lukašenkova protikandidátka Svjatlana Cichanouska: „Potřebujeme změny!“

Svjatlana Cichanouska - běloruská prezidentská kandidátka  ()

Běloruské prezidentské volby vrcholí a současný prezident Alexandr Lukašensko nervózně stupňuje svůj tlak na opozici, pokračuje zatýkání. Lukašenkova protikandidátka Svjatlana Cichanouska právě vydala veřejné prohlášení ke všem Bělorusům: „Děkuji za vaši podporu a důvěru, Bělorusové. V každém městě Běloruska, malém nebo velkém, vystupují tisíce lidí a říkají: Potřebujeme změny! Potřebujeme nového prezidenta!“

V prohlášení Svjatlana Cichanouska, která kandiduje místo svého vězněného manžela, opozičního bloggera Sjarheje Cichanouského, vyzvala své stoupence, aby podle běloruských zákonů požadovali po sečtení hlasů jejich kontrolu a upozorňovali na všechny nesrovnalosti. Pokud jako opoziční kandidátka zvítězí, vyzývá všechny Bělorusy a Bělorusky k oslavě vítězství. Stejně tak vyzvala všechny členy okrskových volebních komisí, často učitelů a vychovatelů, aby nepodléhali tlaku na zfalšování volebního výsledku, chovali se čestně a jakékoliv porušení zákona hlásili do jejího volebního štábu.

Závěrem kandidátka prohlásila: „Věříme s vámi v naše vítězství. Je nás většina a už nás nezastaví. Společně braňme naše právo volby – pokojně, důstojně a v souladu se zákonem“ (zdroj: charter97.org).

Všeobecně se očekává, že Alexandr Lukašenko, který je běloruským prezidentem od roku 1994, ve volbách zvítězí, a to opětovně s pomocí nezákonných zásahů a falšování. Opozice, v tyto dny jednotně stojící za jeho protikandidátkou Svjatlanou Cichanouskou, získává rostoucí podporu nejen v Minsku a větších městech, ale též ve venkovských oblastech. V reakci na Lukašenkovo „nečestné“ vítězství tak lze očekávat další demonstrace a občanské nepokoje.

Dnes, tj. v neděli 9. srpna 2020, se od 19:00 začnou u sochy sv. Václava na pražském Václavském náměstí scházet Bělorusové a Bělorusky žijící v Česku, ale též Češi a zástupci dalších svobodomyslných Evropanů, aby společně vyjádřili podporu běloruské opozici a upozornili na diktátorské manýry Alexandra Lukašenka.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner