Prezidentskou volbu by nyní vyhrál Zeman před Horáčkem

Zeman před obrazem TGM. Nesrovnatelní prezidenti (ČTK)

Zeman před obrazem TGM. Nesrovnatelní prezidenti | FOTO: ČTK

Prezidentská volba, pokud by se konala nyní, by dopadla výrazným vítězstvím Miloše Zemana. Současného prezidenta si podle společnosti SANEP, která se věnuje průzkumům, zvolila téměř třetina dotázaných. Michal Horáček zaujal necelých třináct procent potenciálních voličů. Na třetím místě by se překvapivě umístil bývalý prezident Václav Klaus.

V případě aktuálního konání všelidových prezidentských voleb by v prvním kole ze 17 uvedených kandidátů získal nejvíce hlasů stávající prezident Miloš Zeman (29,5 %) a textař, spisovatel a producent Michal Horáček (12,9 %).

Není bez zajímavosti, že v prvním kole prezidentských voleb, kterých by se v červnu zúčastnilo 64,3 % voličů, získal třetí největší počet hlasů exprezident Václav Klaus s podporou 6,2 % voličských hlasů.

Ve druhém kole, které vychází z výsledků prvního kola, by pak v duelu stávajícího prezidenta Miloše Zemana a textaře, spisovatele a producenta Michala Horáčka, v červnových přímých volbách při účasti 61,8 %, zvolila většina 56,2 % voličů ve prospěch stávající hlavy státu.

Michal Horáček by pak získal podporu 43,8 % voličů.

S ohledem na skutečnost, že Michal Horáček, který svou úvahu o možné kandidatuře v prezidentských volbách v roce 2018 zveřejnil teprve nedávno, lze říci, že by se úspěšný textař, spisovatel a producent Michal Horáček mohl stát velmi výraznou osobností druhých prezidentských voleb.

Aktuálně se nicméně ukazuje, že v druhém kole hypotetických červnových prezidentských voleb by řada voličů, kteří by nevolili stávajícího prezidenta Miloše Zemana, by v případě duelu s Michalem Horáčkem raději upřednostnili právě stávající hlavu státu před Michalem Horáčkem. Lze tak říci, že by se nyní nenaplnila prognóza spojení hlasů v druhém kole primárně proti Miloši Zemanovi.

O tom, že stávající hlava státu Miloš Zeman se těší stále velmi vysoké podpoře voličů, svědčí i aktuální zjištění, že pro 27,4 % veřejnosti má prezident M. Zeman své chyby, ale zároveň reprezentuje většinu obyvatel ČR. S tvrzením, že prezident M. Zeman hájí národní zájmy naší země, pak souhlasilo 26,8 % dotázaných. Tyto názory tak ukazují, že prezident M. Zeman si nadále získává podporu zejména díky svým postojům, které většina veřejnosti vnímá jako pronárodní, a to s velice kladně vnímanými prvky upřímnosti a přímočarosti.

Na druhé straně se 18,9 % dotázaných ztotožňuje s tvrzením, že je prezident M. Zeman ostudou naší země, či že odkloňuje naší zemi na východ, s čímž souhlasí 10,2% dotázaných. Tyto negativní postoje ve vztahu k hlavě státu pak vytváří prostor pro výrazné osobnosti, které hodlají v druhých přímých prezidentských volbách v roce 2018 usilovat o prezidentský post jako právě např. Michal Horáček.

1. kolo

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 15. – 19. června 2016 na vybrané skupině 1.962 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 14.091 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-2,5 %. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

2. kolo

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 20. – 23. června 2016 na vybrané skupině 1.493 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 12.876 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu.

Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-2,5 %. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]