Prezidentský kandidát Jaroslav Bašta staví kampaň na výhružkách vládě

Jaroslav Bašta (ČTK/Říhová Michaela)

Jaroslav Bašta | FOTO: ČTK/Říhová Michaela

Na promítacím plátně je nápis Celostátní konference SPD. Před ním stojí kandidát nutí Tomia Okamury na prezidenta Jaroslav Bašta a vyvolává ty nejhorší démony, které může v lidech politik budit. Ty samé démony, které budil Hitler, a které dnes budí Putin. Démona nenávisti. Démona sebevědomí založeném na tom, že jeho voličů někdo bojí. Bašta staví svou prezidentskou vášeň na tom, že lidé chtějí nepřítele. Chtějí, aby se jich někdo bál.

Jaroslav Bašta mluví o tom, kterak nedostává prostor v médiích: „Mám v médiích docela vážný problém. Začínám si připadat jak jedna postava z Harryho Pottera. Ten, jehož jméno se nesmí vyslovit. To jest proto, že se bojí. Oni se bojí vás. A musíte jim ukázat, že mají pravdu, že se bojí.“ A je vymalováno.

Kandidát na prezidenta vyzývá k tomu, aby se novináři báli členů SPD. Čím vyhrožuje, neupřesní. Rasistickými nadávkami, jako kolegovi Richardu Samkovi? Výhružkami vraždou, jako kolegyni Hovorkové? Politickým procesem a oběšením, jak píšou mě? Jaký režim Bašta – jako kandidát obskurně proruského hnutí SPD – vlastně v České republice chce? Režim, kde se novináři bojí členů vládnoucí strany? Bašta by měl upřesnit, zda volá po nacionálním, nebo internacionálním socialismu. Po nacismu, nebo po socialismu?

(Týdeník FORUM)

Na fejzbůčku přitvrdíme!

Na facebookovém účtu Jaroslav přitvrzuje. „Jsem rád, že moji kandidaturu na prezidenta podpořilo i hnutí Trikolora. Vlastenci se musí sjednotit. Všichni ostatní kandidáti včetně Andreje Babiše podporují EU a USA. Pro mě je Česká republika na 1. místě a nechci, aby naše země byla zatažena do války na Ukrajině! Chci mír, ne válku. Nepodporuji na rozdíl od hnutí ANO Andreje Babiše výcvik ukrajinských vojáků na našem území, napsal. Ano, proruská orientace kandidáta SPD je zjevná, neskrývaná a deklarativní.

Zahraničněpolitická orientace: Rusky by proxy

Že by chtěl z České republiky udělat další republiku Ruské federace, to Bašta samozřejmě neříká. Ale největší důraz v zahraniční politice by kladl na blízké spojence Moskvy. Ze serveru prvnizpravy.cz: „Tento týden se v Lounech uskutečnila beseda s prezidentským kandidátem, Jaroslavem Baštou. Pár dotazů z publika.

Jaký máte názor na to, že je v současné době stíháno asi 49 obyvatel za kritické názory na dění v republice?

Bašta: „Jsem proti stíhání verbálních trestných činů motivovaných politicky.“

Jaké země byste nejdříve navštívil, kdybyste se stal prezidentem?

Bašta: „Zcela jistě by to byla nejprve Slovenská republika, poté Maďarsko a Srbsko.“

Ano, takže Tušl s Čermákem by za Baštova prezidentování vyšli z kriminálu ověnčeni gloriolou politických vězňů, aby mohli nadále podporovat Putina a stalkovat lékaře. Skvělý!

Parlisty to jistí

Parlamentní listy pak třetího prosince publikují s Baštou rozhovor. Článek se jmenuje „Ti, co píšou o dezolátech… Pamětník komunistických kriminálů Bašta srovnává Rakušana s Josefem Urválkem.“ Pan Bašta potěší svou vírou v reinkarnaci. „Ti, co mluví a píšou o dezolátech a agentech ruského imperialismu, jsou nejspíše obětí stěhování duší komunistických propagandistů a cenzorů. Jinak si to vysvětlit neumím.“

()

Novinář: Když si srovnáte aktivity komunistického režimu proti opozici s tím, co dnes avizuje za plány třeba ministr Rakušan. Snese to srovnání?

Bašta: „Snese. Když pan ministr o těchto věcech mluví, vzpomínám si nejen na léta normalizace, ale i na prokurátora Urválka.“

Novinář: Slýcháme slova o „nepřátelích demokratického systému“. Má podle vás systém, který má potřebu vyhledávat, nálepkovat a perzekvovat své nepřátele, ještě parametry demokracie?

Bašta: „Dávno již ne. V něčem má blíže k italskému fašismu, který nebyl tak brutální jako nacismus, ale o to více používal nálepkování, zesměšňování a podlou perzekuci opozice. Fasáda údajně demokratického režimu se docela rychle drolí. Poprvé jsem si toho všiml, když tehdejší vůdce akcí Milionu chvilek pro demokracii na pódiu trhal Ústavu ČR v módní kreaci napodobující uniformu Hitlerjugend. (Ano, to už říkal Babiš, že jeho oponenti jsou fašisti – a pak mu soud nařídil se omlouvat. Zde asi nehrozí, že by baštu Milion chvilek žalovali. Vzhledem k jeho šancím na zvolení se na takovou nulu spíše vykašlou, pozn. aut.)

Novinář: Vidíte v dnešním režimu nějaké paralely s tehdejší husákovskou „konsolidací“?

Bašta: „Paralely vidím ve dvou věcech – v nastupující cenzuře spojené s dehonestací a marginalizací názorové opozice, a hlavně v tom, že současná vládní koalice nehájí zájmy českých občanů, nepracuje ve prospěch české ekonomiky, ale spíše dbá pokynů z Bruselu či z Berlína. Husák to měl jednodušší – ten musel poslouchat jen Moskvu.

Ano, Husák to měl jednodušší. Ale pan Bašta prezentuje úmysly, že by to měl mít v případě zvolení prezidentem stejně jednoduché jako Gustáv Husák. Příkazy by chodily ze stejné Moskvy jako tenkrát. Jen by nevolal soudruh Brežněv, ale car Putin. Volte Baštu, volte socialismus, volte nehynoucí lásku k Sověts… K Ruské federaci, sakra.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články