Prezidentský kandidát Voldemort má prý podporu 60 procent občanů. Možná ve světě čar a kouzel

Jaroslav Bašta (SPD) a Vladimir Putin jako lord Voldemort (Profimedia/ČTK/Říhová Michaela/FORUM 24)

Jaroslav Bašta (SPD) a Vladimir Putin jako lord Voldemort | FOTO: Profimedia/ČTK/Říhová Michaela/FORUM 24

Jaroslav Bašta je kandidátem, kterého do prezidentské volby vyslalo hnutí SPD. Všichni Okamurovi poslanci podepsali Baštovu kandidaturu, aby však získal potřebný počet hlasů dvaceti poslanců, musel svůj podpis připojit i on sám. Na sobotní tiskové konferenci se navíc přirovnal k postavě z knih o čaroději Harrym Potterovi.

Už samotný fakt, že se svým podpisem sám nominoval do klání o prezidentské křeslo, je poněkud úsměvný, ale nešť, zřejmě poslanci SPD nedokázali sehnat jediného kolegu z jiné strany, byť i to samozřejmě o něčem svědčí. Úsměvnější je však Baštovo vyjádření na sobotní tiskovce po jednání programové konference SPD v pražském hotelu Duo.

()

„Občas si připadám jako postava z knih o Harrym Potterovi, jejíž jméno se nesmí vyslovovat, protože když čtu komentáře, tak tam pečlivě mé jméno vynechávají, stejně tak jako z některých anket, které se týkají volebních preferencí,“ postěžoval si novinářům Bašta, kterému aktivně přikyvoval předseda strany Tomio Okamura.

„Ten důvod, proč nezmiňují kandidáta SPD, je to, že se bojí. Ta druhá strana. Ale nebojí se mě, ale bojí se dějin,“ prohlásil Bašta. Připomeňme jen, že v posledních listopadových týdnech měl Jaroslav Bašta obsáhlá interview jak v České televizi, tak v Českém rozhlase, a v předvolebních průzkumech je jeho jméno běžně uváděno, viz například poslední průzkum agentury Ipsos. Ale ono to lépe vypadá, když se člověk stylizuje do pozice bojovníka proti všem, proti prohnilému režimu, proti válce, kde zaměňuje oběť a agresora, či proti ministrovi vnitra, kterého neváhá přirovnat k nechvalně proslulému prokurátorovi Urválkovi apod.

Bašta, jenž podle žádného z průzkumů nepatří k favoritům volby, přesto věří, že v prvním kole osloví až 60 procent voličů. Řekl to v jednom z rozhovorů v rozhlase, kam ho jako Voldemorta zřejmě překvapivě pozvali, stejně jako do televize pár dní předtím. Ale prosím, chce se stylizovat do role Pána Zla, je to jeho volba.

Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) (Profimedia)

„Soustřeďuju se na zcela jednoznačnou voličskou skupinu, což jsou členové, voliči a sympatizanti SPD plus lidé, kteří protestují proti vládě, kterých je možná 60 až 80 procent,“ prohlásil na tiskové konferenci Voldemort Bašta. Rozvinul tím svoje vyjádření, které učinil pár dní předtím v rozhlase, kde poměrně sebevědomě prohlásil, že v prvním kole může mít „50, 60 procent voličů, možná i víc. A v takovém případě při tom postupu do druhého kola pak je naprosto jasné, že bych byl prezidentem de facto všech“.

Strategie, jakým způsobem bude Voldemort na Hrad tlačen, je rovněž zajímavá. „Konference vyslovila s mojí kandidaturou souhlas s tím, že všichni členové se aktivně zapojí, zejména na sociálních sítích, a budou dělat to, co bude v jejich silách,“ pronesl Bašta. Se znalostmi vystupování většiny voličstva SPD na sociálních sítích se tedy dá předpokládat, že půjde o podporu veskrze agresivními a vulgárními statusy na facebooku či twitteru. A abychom byli přesní, sluší se dodat, že půjde o příspěvky plné hrubých chyb a často psaných velkými písmeny.

Prezidentské volby 2023

    • V prvním kole prezidentských voleb zvítězil generál ve výslužbě Petr Pavel se ziskem 35,40 procent hlasů. Druhý skončil bývalý předseda vlády a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Od voličů dostal 34,99 procent hlasů.
    • Druhé kolo prezidentských voleb odstartovalo v pátek ve 14 hodin. Novou hlavu státu bychom měli znát ještě v sobotu v podvečer.
    • Na webu vám během voleb nabízíme kompletní zpravodajský servis.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články