Prezidentským kandidátem na guvernéra České národní banky je Vladimír Dlouhý

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý (ČTK)

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý | FOTO: ČTK

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý je podle informací České televize kandidátem prezidenta Miloše Zemana na guvernéra České národní banky. Zaznělo to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Současnému guvernérovi ČNB Jiřímu Rusnokovi končí na konci června jeho druhý mandát a znovu kandidovat již nemůže.

Sedmičlenná bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnově-politických opatřeních. Členové rady mají šestiletý mandát a nesmějí zastávat funkci více než dvakrát. ČNB je vedle utváření měnové politiky zodpovědná za dozor nad celým finančním trhem, včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu. Letos v červnu končí první šestiletý mandát viceguvernérovi ČNB Tomáši Nidetzkému a členovi bankovní rady Vojtěchu Bendovi.

Server Seznam Zprávy uvedl, že vedle Dlouhého mají podle několika nezávislých zdrojů z bankovních kruhů i prezidentova okolí k obsazení postu guvernéra ČNB výrazně nakročeno také současní viceguvernéři Nidetzký a Marek Mora.

()

K případné kandidatuře Dlouhého uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, že by byl rád, kdyby se tato informace nepotvrdila. Zmínil například Dlouhého minulost jako člena KSČ. „Myslím si, že ČR má kvalitní osoby, které by mohly být členy bankovní rady, a jsou některé věci, které vedou dopředu přes modernitu, a ne návrat do historie,“ uvedl.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) nechtěl nominaci Dlouhého komentovat s tím, že o tom ještě ani nedebatovali předsedové koaličních stran. Podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové, která byla členkou rady ČNB, Dlouhý z odborného úhlu pohledu podmínky pro funkci splňuje. „Pro mě je zásadní, aby komunikace mezi ČNB a vládou byla hladká. Aby ty kroky centrální banky nebyly zpochybňovány jako předchozí vládou,“ uvedla.

Dlouhý v roce 2013 neúspěšně kandidoval v prezidentských volbách. Prezidentem Hospodářské komory ČR je od roku 2014 a loni se pokoušel získat post šéfa Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Jako někdejší člen vlády v 90. letech byl Dlouhý jednou z nejznámějších tváří polistopadové ekonomické transformace.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články