Přežije Michal Hašek všechno? Otázka pro Bohuslava Sobotku

ČTK

Jihomoravský hejtman Michal Hašek měl dlouhou dobu mluvčí, která neexistuje. Této pracovnici (přesněji řečeno paní Mrencové, která je reálná) byly dokonce vypláceny peníze. A do toho se ještě ukázalo, že kraj platil další stovky tisíc korun za pozitivní články na webu Parlamentní listy. Premiér a předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka je toho času na dovolené, takže mlčí. Pokud ale Hašek tyto aféry politicky přežije, česká politická kultura utrží další hluboký šrám.

Michal Hašek, to je člověk, kterému se díky ovčáčkovsky zvládnuté aroganci dařilo překonat téměř všechno. Kariéru mu poněkud zbrzdila tzv. lánská aféra, při které ucítil příležitost, jak Sobotku bodnout do zad a obsadit křeslo předsedy strany. To se nepovedlo a sám hejtman byl v přímém přenosu usvědčen ze lži. Na konec v politice to nestačilo.

Když se naposled nechal Hašek zvěčnit na fotografii s ruskými Nočními vlky, ještě mu to na popularitě snad přidalo, zejména u fanoušků z webu, na kterém si jindy platí inzerci. Být proruský, takové lidi ČSSD zjevně potřebuje.

Michal Hašek dobře ví, co lid chce slyšet, a umně toho využívá pro svou kampaň. Po všech lžích, které už na něj praskly, se sice poněkud stáhl, dokonce se před časem zbavil několika svých 29 funkcí, za jejichž počet byl kritizován.

Nejzásadnější je ale jeho schopnost odrážet útoky i ve chvíli, kdy je z něčeho usvědčen a kdy je zjevně vinen. „Kočička, pejsek a brněnská Mladá fronta včera, dnes i zítra vařili dort, zpatlali při tom, co mohli. Prý za mne „roky komunikuje neexistující mluvčí“. Chápu, že jsou vedra a okurky, ale jak si každý může všimnout, za Michala Haška komunikuje Michal Hašek – v televizi, rádiu i tištěných a elektronických médiích. A tisková mluvčí Jihomoravského kraje se jmenuje Eliška Windová,” objevilo se například na jeho facebookovém profilu v den zveřejnění zprávy, že jeho vlastní mluvčí neexistuje. Jakákoli další vyjádření považuje pan hejtman za zbytečnost.

Že se Hašek svého křesla sám od sebe nevzdá, ani kdyby se na něj provalilo cokoli, je dnes poměrně jasné. Tím, kdo by se o jeho konec ale postarat měl, je jeho stranický šéf Sobotka, který si sice stále udržuje svůj poker face, ale to věčně nejde. Rozhodně ne ve chvíli, kdy jeho vlastní místopředseda lže a kdy existují pochybnosti o využívání státních peněz. Rozhodne se premiér svému někdejšímu největšímu sokovi konečně postavit?

Ono ale možná bude stačit pár typicky Haškových vyjádření proti uprchlíkům a nějaké lži a statisíce ze státní kasy nakonec voličům vadit nebudou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner