Při leteckém neštěstí v Moskvě zahynulo 41 lidí, úřady nejdříve tvrdily, že jsou všichni zachráněni

screenshot Youtube BNO News

Muž (vlevo) od neštěstí, které přežilo méně než polovina cestujících, odchází s kufrem | FOTO: screenshot Youtube BNO News

Při nedělní nehodě ruského letadla v Moskvě zahynulo 41 lidí, včetně jednoho člena posádky. Bilanci obětí sdělila členka Moskevského meziregionálního vedení vyšetřovacího výboru v dopravě Jelena Markovská.

Vyšetřovací výbor už krátce předtím potvrdil, že nehodu letadla společnosti Aeroflot na pravidelné lince do Murmansku přežilo jen 37 ze 78 lidí na palubě. Z toho bylo pět členů posádky.

Podle prvních informací ruských úřadů v neděli kolem sedmé hodiny přežilo všech 78 osob.

Stroj Suchoj Superjet 100 vyslal krátce po startu v 17:50 moskevského času (16:50 SELČ) signál nouze a posádka žádala o návrat na letiště a nouzové přistání. Podle informací od nejmenovaného zdroje dobře obeznámeného s vyšetřováním, přistával stroj s plnými nádržemi paliva.

Posádka se palivo neodvážila před přistáním vypouštět, protože zřejmě po zásahu blesku zcela ztratila kontakt s dispečery. Provádět bez nich nad Moskvou manévry s vypouštěním paliva bylo nebezpečné. Letadlo tvrdě dosedlo na ranvej a začalo hořet, zcela vyhořela jeho zadní část. Část lidí se podařilo evakuovat s pomocí nafukovacích skluzů.

„Základní verze příčiny nehody je zásah blesku do letadla, po němž selhala automatika. Podle předběžných zjištění letadlo dvakrát narazilo na přistávací dráhu. Zásah blesku potvrdil i jeden z členů posádky,“ citovala už před tím agentura TASS nejmenovaný zdroj z vyšetřovacího týmu. Ten už mezitím vyprostil „černé skříňky“ a chystá se vyslechnout přeživší i svědky z řad zaměstnanců letiště.

Letiště Šeremetěvo po nehodě omezilo provoz. Otevřená zůstala jedna ze dvou vzletových a přistávacích drah, oznámila tisková služba letiště. Deset letadel směřujících na letiště Šeremetěvo přijalo další moskevské letiště Domodědovo, informovala jeho tisková služba.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner