Při nedělní nehodě ruského letadla v Moskvě zahynulo 41 lidí, včetně jednoho člena posádky. Bilanci obětí sdělila členka Moskevského meziregionálního vedení vyšetřovacího výboru v dopravě Jelena Markovská.

Vyšetřovací výbor už krátce předtím potvrdil, že nehodu letadla společnosti Aeroflot na pravidelné lince do Murmansku přežilo jen 37 ze 78 lidí na palubě. Z toho bylo pět členů posádky.

Podle prvních informací ruských úřadů v neděli kolem sedmé hodiny přežilo všech 78 osob.

Stroj Suchoj Superjet 100 vyslal krátce po startu v 17:50 moskevského času (16:50 SELČ) signál nouze a posádka žádala o návrat na letiště a nouzové přistání. Podle informací od nejmenovaného zdroje dobře obeznámeného s vyšetřováním, přistával stroj s plnými nádržemi paliva.

Posádka se palivo neodvážila před přistáním vypouštět, protože zřejmě po zásahu blesku zcela ztratila kontakt s dispečery. Provádět bez nich nad Moskvou manévry s vypouštěním paliva bylo nebezpečné. Letadlo tvrdě dosedlo na ranvej a začalo hořet, zcela vyhořela jeho zadní část. Část lidí se podařilo evakuovat s pomocí nafukovacích skluzů.

„Základní verze příčiny nehody je zásah blesku do letadla, po němž selhala automatika. Podle předběžných zjištění letadlo dvakrát narazilo na přistávací dráhu. Zásah blesku potvrdil i jeden z členů posádky,“ citovala už před tím agentura TASS nejmenovaný zdroj z vyšetřovacího týmu. Ten už mezitím vyprostil „černé skříňky“ a chystá se vyslechnout přeživší i svědky z řad zaměstnanců letiště.

Letiště Šeremetěvo po nehodě omezilo provoz. Otevřená zůstala jedna ze dvou vzletových a přistávacích drah, oznámila tisková služba letiště. Deset letadel směřujících na letiště Šeremetěvo přijalo další moskevské letiště Domodědovo, informovala jeho tisková služba.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
Další články autora