Při manévrech vedených Putinem se nepovedlo odpálit raketu z ponorky

repro: replyua.net

Během strategického cvičení Grom-2019, kterému v závěru velel  samotný Vladimir Putin, došlo k nemilé závadě. Ponorka měla odpálit dvě rakety, ale vyletěla jen jedna. Druhá nějak zůstala vězet na místě.

Podle webu Vedomosti, který cituje dva lidi blízké ministerstvu obrany, se událost stala 17. října. Z jaderné ponorky K-44 Rjazaň byla vypuštěna pouze jedna mezikontinentální balistická raketa R-29R, nikoli dvě, jak bylo plánováno. Ta druhá odpalovací silo neopustila. Důvody selhání bude vyšetřovat zvláštní komise zástupců velení Pacifické flotily, do jejíž 25. ponorkové divize patří i ponorka K-44.

Mezitím ministerstvo obrany uvedlo, že vypuštění druhé rakety bylo zrušeno „po vyhodnocení informací o technickém stavu jedné z raket bezprostředně před vypuštěním, a tak bylo rozhodnuto nepoužít ji při cvičném úderu“. Událost prý nijak neovlivnila úspěšné výsledky cvičení Grom.

Raketa R-29R je součástí komplexu D-9R, který byl nainstalován na ponorky projektu projektu 667BDR Kalmar ještě v sovětských dobách. Rjazaň je poslední ponorkou tohoto typu v bojové službě. Jak vysvětlil zdroj blízký hlavnímu velitelství námořnictva, vypouštění raket R-29R během cvičení bylo nutné pro prodloužení jejich životnosti. Rakety jsou v provozu více než 40 let.

Cílem cvičení Grom 2019 bylo ověřit soudržnost při nasazení strategických jaderných sil. Účastnilo se ho více než 100 letadel, včetně pěti strategických bombardérů, 15 povrchových lodí a pěti ponorek. Během tří dnů bylo provedeno 16 odpálení balistických a řízených střel.

(Zdroj: replyua.net)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner