Při otevření obchvatu Babiš zapomněl zmínit, že vede k jeho továrně

Premiér Andrej Babiš (ČTK)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Tradiční předvolební divadlo se odehrálo tento týden u Roudnice nad Labem. Delegace v čele s premiérem Babišem tady otevírala novou část obchvatu Roudnice nad Labem. Kromě tradičních perliček je tu ještě jedna, o které dosud nikdo nehovořil. Obchvat, který otevřel pan premiér, radikálně zkracuje cestu přímo k jeho továrně.

Ale od začátku. Babiš se při otevření komunikace chlubil tímto: „Obchvat Roudnice prostě postavíme. To jsme slíbili v komunálních volbách v roce 2014. A splnili jsme to. Dnes jsme ho otevřeli. Tři kilometry nové komunikace se čtyřmi okružními křižovatkami, čtyři nové mosty. Vysazeny tu budou tisíce stromů a keřů. Pro místní obyvatele je to skvělá zpráva.“

Zní to pěkně, až na pár zásadních faktů. Stavbu obchvatu nezajišťovala zdejší radnice, ale Ústecký kraj. Čili ANO při komunálních volbách v roce 2014 slibovalo něco, co nemohlo splnit a věděli to. Nyní se tím ještě chlubí. Přitom nesplnili nic, protože ani nemohli. Nebyla to jejich věc.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Stavba obchvatu Roudnice nad Labem není ani náhodou věcí posledních sedmi let. Stavba byla v plánu 40 let, v intenzivních přípravách posledních zhruba deset, dvanáct let a nechystal ji žádný Babiš, ale úředníci na Krajském úřadu Ústeckého kraje. A samozřejmě, jak už to tak bývá, Babiš se zapomněl zmínit, kdo stavbu platil. 85% hradila Evropská unie. Situace je o to trapnější, že to Babišovi na sociálních sítích musela připomenout Evropská komise.

A teď ta fabrika. Nová část obchvatu Roudnice nad Labem výrazně zkracuje cestu do Štětí, ale také k průmyslovému areálu premiéra, ležícímu na okraji Roudnice nad Labem. Je to přímá spojka dálnice D8 – areál Agrofertu. A není to jen tak nějaký areál. Jde o bývalý masokombinát Procházka, který svého času patřil mezi největší podniky tohoto typu v České republice. Šlo o přímého a největšího konkurenta Kosteleckých uzenin, které v té době už ovládal Andrej Babiš. Proto masokombinát Procházka koupil, zavřel, stroje převezl do svých jiných masokombinátů a v Roudnici propustil zaměstnance. Na čas tam provozoval výrobnu lahůdek Papei. Značka na sebe upozornila zejména výrobkem Chytrá vejce.

Šlo o to, že z klecových chovů převezl Babiš vejce do zmíněného areálu v Roudnici nad Labem. Tady stroje vejce zbavily přírodního obalu a v tekutém stavu žloutek a bílek přemístily do malých tetrapakových krabiček. Nic víc, nic míň. A nebyl by to Babiš, kdyby do toho nezamotal dotace. V tomto případě se pokusil na tento produkt čerpat dotace určené pro malé lokální výrobce potravin. Nevyšlo to. Chytrá vejce zmizela z trhu, zřejmě nebyla dost chytrá. Také nástupnická značka Papei už propustila zaměstnance a ukončila výrobu. Co přesně se nyní v bývalém masokombinátu děje a co v areálu Babiš plánuje, není jasné. Jisté je jen to, že nový obchvat mu výrazně zjednodušil spojení s dálnicí, tedy zvýšil hodnotu jeho majetku, a ještě se pan premiér ukázal jako šikovný stavitel obchvatů. Dobrá práce.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]