Po střelbě v německém Hanau jedenáct mrtvých. Útočník byl pravicový radikál

archiv

Střelec z Hanau, Němec Tobias R. | FOTO: archiv

Tobias Rathjen, který ve středu večer na dvou místech v německém Hanau údajně zastřelil nejméně deset lidí a šest dalších zranil, z toho jednoho těžce, je podle policie po smrti. Informuje o tom agentura DPA. Policejní mluvčí řekl, že strážci zákona podezřelého v noci na dnešek našli mrtvého u něj doma. Členové speciální jednotky tam objevili spolu s ním i mrtvé tělo jeho matky (72). Podle vyšetřovatelů nic nenasvědčuje tomu, že by útok měli na svědomí nějací další pachatelé.

Podle policie se střílelo ve středu kolem 22:00 SEČ nejprve v centru města v baru, kam lidé chodí kouřit vodní dýmky. O život tam přišlo několik lidí. Z místa činu odjelo auto tmavé barvy, informovala policie. Další útok se stal asi o dva a půl kilometru dál, šlo rovněž o podnik s vodními dýmkami. Tam střelbu nepřežili další lidé.

Turecký bulvární deník „Hürriyet“ píše s odvoláním na svědka, že pachatel střílel na tři Turky, kteří právě jedli a poté na tureckého číšníka. Následně v podniku „Arena” s vodními dýmkami zastřelil 20letého Turka a stejně starého občana původem z Bosny, jakož i polskou číšnici. Pětatřicetiletá žena byla matkou dvou dětí a podle informací deníku Bild byla těhotná. Turecký velvyslanec v Berlíně Ali Kemal Aydin potvrdil zprávu turecké agentury Anadolu, podle níž je mezi mrtvými pět občanů Turecka.

Německý expert na terorismus Peter Neumann, jehož cituje deník Bild po analýze pachatelových vzkazů konstatuje:
„Držel bych se verze, že jde o krajně pravicový motiv. Ten pamflet je dosti pomatený, formuluje mnohé konspirační teorie. Nicméně jeho politická rovina, kterou obsahuje, je především krajně pravicové povahy. Nemělo by nás to překvapovat.“

FB

Shisha Bar Midnight v Hanau

Nejvyšší státní zástupce Peter Frank  označil pohnutky vražedného střelce z Hanau za nanejvýš rasistické. Vyplývá to z vyhodnocených videozáznamů i pamfletu, které vrah po sobě zanechal.

Hesenský ministerský předseda Volker Bouffier (CDU) ujistil všechny občany „s odlišnou vizáží, kteří k nám přicestovali z jiných zemí,“ že Německo bude „ze všech sil bojovat s rasismem a podněcováním nenávisti.“

„Byl to strašný večer, … smutné vzpomínky nám na něj zůstanou ještě dlouho,“ řekl Claus Kaminsky, starosta Hanau, přibližně stotisícového města, které leží ve spolkové zemi Hesensko, zhruba dvacet kilometrů východně od Frankfurtu nad Mohanem.

Policie široké okolí míst, kde se útoky staly, uzavřela. Na místo přijely i posily ze sousedního Bavorska.

Policisté muže vypátrali na základě informací od svědků týkajících se auta, které využil při útěku. Násilím vnikli do jeho bytu, kde našli nejenom mrtvé tělo útočníka, ale i jeho matky.

Deník Bild na svých internetových stránkách s odvoláním na vyšetřovatele napsal, že údajný pachatel je Němec. Vlastnil lovecký lístek. Policisté v jeho autě našli náboje, zásobníky a pouzdro na zbraně. Oficiální informace o jeho identitě ani o jeho obětech ale zatím úřady nezveřejnily.

Podle zmíněného listu domnělý pachatel zanechal vzkaz a několik videí, v nichž se k činu přiznal. V psaném vzkazu Tobias R. (43) mluví mimo jiné o nutnosti likvidovat určité lidi, jejichž vyhoštění není možné.  

 

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner