Při teroristickém útoku v íránském městě Šíráz zahynulo nejméně 15 lidí

Ilustrační foto (ČTK)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Při teroristickém útoku v šíitské svatyni v jihoíránském městě Šíráz zahynulo nejméně 15 lidí, dalších 40 lidí utrpělo zranění, uvedla íránská státní agentura IRNA. Agentura Mízán, která se specializuje na justici, informovala, že útok spáchali tři ozbrojení muži. Podle některých informací na sociálních sítích byli dva pachatelé útoku zadrženi, po dalším policie pátrá. K útoku se následně přihlásila teroristická skupina Islámský stát.

Útočníci se pohybovali v autě a stříleli na věřící a na místní zaměstnance u vchodu do svatyně, popsala státní agentura s odvoláním na svědky. Podle některých informací nešlo o íránské občany. Polooficiální agentura Tasním napsala, že mezi mrtvými je několik žen a dětí.

Agentura IRNA útočníky označila jako takfírí, což je termín používaný šíity pro sunnitské extremisty, právě zejména z hnutí Islámský stát (IS). Sunnitští extremisté útočili na šíitská svatá místa v Íránu již v minulosti, poznamenala agentura AP.

()

Podle prezidenta Ebráhíma Raísího útok na svatyni nezůstane bez odpovědi. Raísí uvedl, že „nepřátelé Íránu se poté, co se jim nepodařilo vytvořit rozkol ve sjednocených řadách národa, mstí násilím a terorem“. „Toto zlo rozhodně nezůstane bez odpovědi a bezpečnostní a pořádkové složky uštědří lekci těm, kteří útok naplánovali a provedli,“ dodal Raísí.

Jak uvedl ministr vnitra Ahmad Vahídí, zraněno bylo velké množství lidí, někteří z nich vážně, a proto se může počet obětí útoku ještě zvýšit. Dodal, že protesty, které zachvátily Írán v uplynulých týdnech, pro podobné „teroristické útoky“ připravily půdu.

Útok v Šírázu se odehrál v době, kdy Íránem zmítají jedny z největších protivládních protestů za poslední dobu. Tisíce lidí se dnes sešly ve městě Sakíz v íránské provincii Kurdistán, aby podle tradice po 40 dnech truchlení vzpomněly na Mahsu Amíníovou, mladou Íránku kurdského původu, která v září zemřela v policejní vazbě.

Policie Amíníovou zadržela podle médií kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb – šátek, kterým si má žena v muslimské společnosti zakrývat vlasy, krk a poprsí a který musejí ženy v Íránu od islámské revoluce z roku 1979 povinně nosit na veřejnosti. Podle policie žena utrpěla infarkt, podle kritiků a její rodiny však zemřela na následky policejní brutality. Íránem od té doby otřásají protesty, při kterých podle lidskoprávních organizací přišlo o život nejméně 250 lidí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články