Při teroristickém útoku v Nigérii zemřelo 43 lidí

Teroristický útok v Nigérii si vyžádal 43 obětí. (Twitter @AmnestyNigeria)

Teroristický útok v Nigérii si vyžádal 43 obětí. | FOTO: Twitter @AmnestyNigeria

Nejméně 43 lidí bylo zavražděno během sobotního teroristického útoku na severovýchodě Nigérie ve městě Maiduguri, metropoli státu Borno. Nigerijský prezident Muhammadu Buhari označil útok za šílený, informoval server BBC. Útočníci svázali zemědělce pracující na rýžových polích a podřízli jim hrdla. Jedná se o jeden z nejhorších útoků v regionu, kde působí povstalecká skupina Boko Haram, která se od roku 2015 hlásí k teroristické organizaci Islámský stát. 

„Odsuzuji zabíjení našich těžce pracujících zemědělců teroristy. Celá země je těmito nesmyslnými vraždami zraněna. Mé myšlenky jsou s rodinami obětí. Ať jejich duše odpočívají v pokoji,“ řekl prezident Buhari. Podle prezidentova mluvčího Garbyho Shehuy označil prezident „teroristické zabíjení za šílené“.

„Našli jsme 43 velmi zohavených těl společně se šesti vážně zraněnými,“ řekl agentuře AFP místní milicionář, který na místě útoku pomáhal přeživším. Dodal, že někteří pracovníci jsou stále nezvěstní. Údajně jsou mezi nimi i ženy.

V neděli se guvernér státu Borno Babahana Zulum zúčastnil pohřbu obětí. „Naši lidé jsou ve velmi složité situaci,“ řekl novinářům. „Mají na výběr ze dvou možností. Zůstanou-li doma, mohou zemřít hlady. Odejdou-li za prací na pole, riskují, že je povstalci zabijí. To je velmi smutné,“ pokračoval. Zároveň vyzval vládu, aby najala více vojáků a příslušníků dalších bezpečnostních sil na ochranu zemědělců v regionu.

Pavel Šafr – kniha Češi mezi pravdou a lží (archiv)

Útok se pravděpodobně odehrál kvůli pátečním událostem, kdy byl zatčen jeden z členů Boko Haram. Zemědělci byli údajně již dříve napadáni radikály z této islamistické teroristické skupiny, kteří je podezírají z předávání informací armádě.

Minulý měsíc zabili radikálové z Boko Haram 22 zemědělců pracujících na zavlažovacích polích během dvou různých incidentů. V neděli bylo údajně zabito šest vojáků při útoku džihádistů poblíž města Baga ve státě Borno, uvedl novinář Chris Ewokor z BBC v Abuji.

Navzdory snahám ukončit násilí páchané Boko Haram skupina v posledních měsících zesílila své útoky. Nigerijská vláda opakovaně tvrdí, že islamistické militantní skupiny byly technicky poraženy. Prezident Buhari prohlásil, že poskytl veškerou podporu, kterou potřebovaly ozbrojené síly k ochraně nigerijského obyvatelstva.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]