Při útoku byli na Ukrajině zabiti íránští instruktoři školící Rusy v používání sebevražedných dronů

Sebevražedné íránské drony Shahed-136 (wikimedia, CC BY-SA 4.0)

Sebevražedné íránské drony Shahed-136 | FOTO: wikimedia, CC BY-SA 4.0

Na okupovaných územích Ukrajiny byli při raketovém útoku zabiti íránští instruktoři, kteří školí ruské operátory pro íránské drony Shahed-136. Informoval o tom list The Jerusalem Post. Rusové přitom jakékoliv použití íránských dronů popírají, přestože v televizním vysílání došlo k dekonspiraci a přímému potvrzení využití této zbraně.

Na území Chersonské oblasti a na Krymu bylo zabito celkem 10 Íránců, kteří vykonávali funkci instruktorů, aby naučili ruské vojáky využívat íránské drony.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Již minulý týden napsal The Washington Post, že Rusko a Írán podepsaly smlouvu o dodávce zbraní. Putinovu režimu tak měly z Íránu být dodávány balistické rakety Fateh- a Zolfaghar. Navíc mělo být v dodávce i deset dronů Muhajer-6 a větší množství sebevražedných dronů Shahed-136. Rusko je pouze opatřuje popisem v azbuce a nazývá je Geraň-2, aby nebylo patrné, že jde o zbraně z Íránu.

Rusko však jakoukoliv smlouvu odmítlo komentovat a prohlásilo, že žádné íránské drony nepoužívá. Ovšem ve vysílání ruské televizní stanice RBK analytik a zbraňový expert Ruslan Puchov nechtěně přiznal, že Rusko tyto íránské drony skutečně využívá.

Před svým televizním vstupem, aniž by tušil, že jeho slova jsou již vysílána, totiž prohlásil: „Nerad bych to hrotil, opatrně na téma dronů. Znáte přísloví, všichni máme zadek, ale nemluvíme o tom. Všichni víme, že drony jsou íránské, ale úřady to nepřiznají.“ Navzdory tomuto prohlášení i všem důkazům, které jsou k dispozici, jak Moskva, tak Teherán jakékoliv dodávky dronů popírají.

Ukrajinci sestřelili íránský dron v ruských službách poprvé 13. září a od té doby drony Shahed-136 útočí na ukrajinské cíle, a to i na cíle civilní, pravidelně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články