Přibáň: Nikdo neničí ústavní pořádek tak jako Miloš Zeman. Pekarová: Podáme žalobu

Jiří Přibáň (ČTK)

Jiří Přibáň | FOTO: ČTK

Profesor práva Jiří Přibáň jasně zhodnotil situaci okolo Zemanova odmítání jmenování Jana Lipavského ministrem zahraničních věcí. „Nikdo neničí ústavní pořádek v České republice tak jako Miloš Zeman. Ta situace je nebezpečná. Prezident nemá žádné právo veta,“ řekl Jiří Přibáň v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi.

Dále také doplnil, že z jeho pohledu je kompetenční žaloba, kterou kvůli nefunkčnímu Zemanovi pravděpodobně podá Petr Fiala, rozhodnutá. A to ve prospěch Fialy.

V Otázkách Václava Moravce vystoupil také Karel Havlíček, který postup Zemana hájil. Zdá se mu v pořádku, že si Zeman zval „na kobereček“ všechny kandidáty na ministry, a nevadí mu odmítání Lipavského. Havlíček mimo jiné řekl, že i kdyby Ústavní soud konstatoval, že Zeman Lipavského jmenovat musí, bude podle něj záležet na tom, jak bude rozhodnutí sepsáno.

Proti Havlíčkovi vystupovala předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Tak například uvedla: „Je to prezident, který povolební situaci komplikuje, byť byla jednoduchá a přehledná. Rozhodli jsme se využít všech pravomocí a dodržet ústavu. Potýkáme se s chováním prezidenta, které je vysoce nestandardní, a je to důsledek toho, že kompetenční žaloba měla padnout už za stávajícího premiéra Andreje Babiše, a bylo by teď jasno,“ řekla Pekarová Adamová.

Na twitteru potom shrnula debatu v České televizi takto: „Pan Havlíček v dnešních Otázkách Václava Moravce zarytě hájil postup Hradu. Bohužel. Poslanecký slib ale předpokládá, že budeme hájit ústavní pořádek ČR, ne prezidenta Zemana. Proto pokud pan Lipavský nebude jmenován ministrem, podáme kompetenční žalobu. Ctíme právní stát.“

Další vývoj bude mít situace okolo nedodržování ústavy ze strany prezidenta v pondělí, kdy za ním jede Petr Fiala. Právě nový premiér po schůzce oznámí, jaký bude jeho další postup.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]