Zeman potvrdil, že udělí státní vyznamenání normalizačnímu zpěvákovi Michalu Davidovi, který v posledních měsícíh hrál jak pro Zemana, tak pro Babiše. Když byla na výsluní ČSSD, hrál pro ČSSD. Je to další zpráva potvrzující stav Miloše Zemana. Informace, která si nezaslouží větší rozbor. Jen srovnání. Prezident totiž v loňském roce odmítl vyznamenat mimořádného hrdinu, letce Josefa Koukala. Pojďme srovnat tuto úctyhodnou osobnost a Michala Davida.

O to, aby byl letec RAF oceněn, usiloval jeho syn Josef Koukal mladší už od revoluce. V loňském roce byl nejblíže. Návrh prošel sněmovnou. Z neznámých důvodů se proti ocenění postavil jen Zeman. Pár měsíců potom Josef Koukal mladší zemřel. Ještě před tím mu zemřel syn.

Jaký byl příběh jeho rodiny? Josef Koukal toužil stát se pilotem už od mládí. Po škole nastoupil k armádě, kde se postupně propracoval až na stíhače. Po okupaci unikl do Polska, tady se zúčastnil krátné války s Německem, následně se přesunul do Francie a do Británie. Tam přišel jako elitní letec, stíhač, který před válkou zalétával prototypy, létal na celkem 55 typech letadel, v zahraničí předváděl schopnosti letounů z Československa při akrobatických vystoupeních. V Británii s úspěchem létal na stíhačce Hurricane. Zapsaných má několik sestřelů nepřátelských letounů. V září 1940 byl však sám sestřelen. I přesto, že explodovala nádrž jeho Hurricane, dokázal sestoupit z 20 tisíc stop, bezpečně vyskočit a přistát s pomocí padáku. Přímo v kokpitu téměř neovladatelného stroje hořel na převážné části těla. Když přistál, lékaři po první pomoci konstatovali, že je popálen na 72 % těla. Josef Koukal jednoduše uhořel, ale žil. Čekali, kdy zemře. V nemocnici už u něj byl i kněz. Josef Koukal nezemřel. Podstoupil mimořádně bolestivou léčbu. Lékař z něj postupně musel sloupat do černa zuhelnatělou kůži. Absolvoval 22 operací. A potom se stala neuvěřitelná věc. Josef Koukal znovu usedl do kokpitu stíhačky, hned, jak toho byl schopen. Po několika měsících byl převelen a měl na starost dopravu letadel všech možných typů. Po návratu do vlasti mu komunisté zakázali létat, dali mu mizerný invalidní důchod. Po únoru 1948 ho buzerovala StB. Opakovaně nesměl vycestovat za kamarády do Británie. Domovní prohlídky, sledování. Když za ním přišli špiclovat estébáci, údajně se před ně postavil a řekl: „Takhle to nepůjde. Já jsem vycvičený k přímému boji.“ Zemřel v roce 1980 na infarkt.

Uznání a povýšení se dočkal posmrtně až po roce 1989. V roce 2017 ho Zeman odmítl vyznamenat. Místo toho medaili získal Luděk Sobota, Helena Vondráčková nebo Zdeněk Troška. Letos ji dostane Michal David.

Miloš Zeman si nezaslouží ani minimální úctu. Není prezidentem, je jen ostudnou figurkou. Je dost možné, že kdyby hrdina Josef Koukal starší ještě žil, medaili od této ostudné postavy naší historie by stejně odmítl.

Revue Forum Banner
Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora