Přibil známý ze Šumanových nahrávek tvrdil, že Chovanec ovlivňoval kauzu Čapí hnízdo. Hrozí mu soud

Bývalý novinář Mladé fronty DNES Marek Přibil přichází na výslech parlamentní vyšetřovací komise. (ČTK)

Bývalý novinář Mladé fronty DNES Marek Přibil přichází na výslech parlamentní vyšetřovací komise. | FOTO: ČTK

Bývalý novinář MF DNES, která patří do svěřenských fondů Andreje Babiše, nejspíše půjde k soudu kvůli článku o „výbušné výpovědi“ čtyř policistů, kteří údajně tvrdili, že exministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ovlivňoval kauzu Čapí hnízdo. Podle Deníku N to navrhla policie.

Přibil figuroval v aféře, která nakonec vedla k odvolání tehdejšího ministra financí Andreje Babiše z vlády a k novinářovu odchodu z redakce Mladé fronty DNES. Na jedné z nahrávek, zveřejněných anonymní twitterovou skupinou Julius Šuman, domlouvá s majitelem vydavatelství Mafra postup proti jeho politické konkurenci. Chlubí se přitom policejními protokoly ze živého spisu Beretta, dodanými zdroji z bývalého Šlachtova ÚOOZ.

Bývalý redaktor, který podle svých slov přispěl k rezignaci ministra školství Marcela Chládka (ČSSD), si pak založil vlastní web, na němž zveřejnil „výbušnou výpověď“ čtveřice vyšetřovatelů, kteří prohlašují, že kauza Čapí hnízdo vznikla na příkaz bývalého ministra vnitra Milana Chovance. V tomto smyslu podali podnět novému řediteli pražské policie Janu Ptáčkovi, který nahradil zastánce vyšetřovatelů Čapího hnízda Miloše Trojánka. Všechny příslušné dokumenty předali Přibilovi.

Kauza je podle kapitánů Mariana Janouška, Pavla Fialy, Martina Procházky a Petra Čupy (ten později svoje jméno stáhl) účelová, což od počátku tvrdí i premiér Andrej Babiš. Podle Přibila se nestává často, že by vyšetřovatelé vystoupili proti nadřízeným tak kriticky, jako v tomto případě.

Stěžovatelé vytvářejí konstrukci rozsáhlého „zločinného spolčení“ Milana Chovance, policejního prezidenta Tomáše Tuhého, vedení pražské policie, vyšetřovatele Pavla Nevtípila a „tvárných“ státních zástupců až do pater dohledového pražského vrchního státního zastupitelství s cílem poškodit hnutí ANO před parlamentními volbami.

Více ZDE

Chovanec kvůli Přibilovu textu vypovídal i na policii. Přibil prý o obžalobě nic neví a novináři Deníku N napsal: „Řekl jsem vám, abyste mi nepsal. Mne nezajímají lidi, jejichž práci by zvládla průměrná opice s lahvičkou brufenu. Nebo snad máte infekci na mozku, že nerozumíte, když vám napíšu, abyste mi nepsal?“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]