Přibude ke všem pohromám ještě výměna ministrů a konec Petříčka?

Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Protože v této zemi nemůže být chvíli klid a něco proběhnout normálně, vynořují se spekulace o tom, že se chystají změny ve vládě a týkalo by se to ministerstva zdravotnictví a zahraničí.

Že by se mohlo něco dít, tvrdí CNN Prima News, která na svém webu píše: „Ve stínu jednání o nouzovém stavu se ve vládě schyluje k dosud největší personální rošádě. Hnutí ANO by mohlo podle informací CNN Prima NEWS přenechat ministerstvo zdravotnictví ČSSD a na post ministra by měl nastoupit poslanec a bývalý hejtman Vysočiny Jiří Běhounek. Výměnou za to by sociální demokracie přišla o post ministra zahraničí a ve vládě by skončil Tomáš Petříček.“

FORUM 24 (archiv)

„Ano, je to nejpravděpodobnější varianta, o které se jedná už několik dnů. Je samozřejmě trochu problém, že u premiéra se nedá předpovědět vůbec nic. Do hlavy mu nikdo nevidí. Výměna měla nastat už před pár dny a zatím se to nestalo,“ řekl podle CNN Prima NEWS „důvěryhodný zdroj z vysoké politiky“. Čeká se prý jen na to, co na to nakonec řekne Andrej Babiš. Ten by nového ministra zdravotnictví při personální vyprázdněnosti ANO sháněl jen těžko.

Má se za to, že by nástupu Jiřího Běhounka přál i prezident Miloš Zeman a je připraven ho jmenovat. Sám Běhounek ale říká, že mu nikdo žádnou nabídku nedal. „Tak to se uklidněte. Nikdo mi nic nenabídl. Nic nevím,“ uvedl poslanec pro CNN Prima NEWS.

Moderátor České televize Václav Moravec změny ve vládě naznačil už včera na twitteru: „Náhrada už se konečně našla, jak o tom informovaly OVM před třemi týdny. Teď bude zajímavé sledovat, zda tandem prezident–premiér vymění jen jednoho ministra nebo dva. Tušíte, pane ministře Petříčku, zda budete ještě na konci března ministrem?“

V podstatě v Česku už málokoho zajímá, kdo bude ministrem zdravotnictví. Měli jsme na podzim během jednoho měsíce tři, lidem nepřirostl k srdci žádný a podle normálních měřítek by se do takové funkce hrnul jen mučedník nebo sebevrah.

Zajímavější je, proč by se ČSSD zbavovala ministra zahraničí Tomáše Petříčka, který jako jediný ze sociálních demokratů ve vládě má nějaké uznání i u opozice. Nesnáší ho ovšem Miloš Zeman, protože narušuje jeho kolaborantskou politiku vůči Číně a Rusku. Jan Hamáček by také ze světla odsunul člověka, který chce proti němu kandidovat na předsedu ČSSD. Protože nikdo strašnější, než byli dosavadní ministři zdravotnictví (aspoň v očích veřejnosti), už funkci vzít nemůže, mohla by si podle představ některých sociálních demokratů jejich strana třeba polepšit. A prezident Zeman, který má z nějakých záhadných důvodů pořád v této straně své příznivce nebo lidi, jež k němu mají respekt, by se jistě rád zapojil do hledání nového ministra zahraničí.

V každém případě je charakteristickým příznakem doby, že takové spekulace vůbec vznikají. A že nikoho nenadchne žádná myslitelná varianta.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]