Rodiny pacientů s rakovinou mají podle vědců téměř o třetinu vyšší pravděpodobnost, že budou trpět srdečním onemocněním. Pravděpodobnost, že se u nich objeví psychické onemocnění, je pak prý o 10 procent vyšší v porovnání s lidmi, kteří v rodině onkologicky nemocného pacienta nemají.
Američtí vědci z Utahu sledovali více než 150 000 příbuzných lidí, kterým byla diagnostikována rakovina. Z výzkumu vyplynulo, že o rok později měli tito lidé o 28 procent vyšší riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění. Zároveň měli také o 10 procent vyšší pravděpodobnost, že budou trpět některou z psychických nemocí.
„Diagnóza rakoviny je událostí, která pacientům a jejich rodinám změní život. Díky jedinečnému přístupu naší skupiny k populační databázi jsme byli schopni vytvořit vícegenerační sítě zdůrazňující dopad diagnózy rakoviny na rodiny pacientů. Jako zdravotničtí pracovníci bychom měli zaujmout multidisciplinární přístup k řešení stresu spojeného s diagnózou rakoviny tím, že pomůžeme zmírnit finanční toxicitu, léčebnou zátěž a emocionální dopad na pacienta i jeho rodinu,“ vysvětluje pro deník Daily Mail hlavní autor studie a odborník na urologii na Mayo Clinic Mouneeb Choudry.
Výzkumníci z University of Utah analyzovali zdravotní údaje 77 938 rodinných příslušníků téměř 50 000 pacientů, kterým byla v letech 1990 až 2015 diagnostikována rakovina. Informace následně porovnávali s 81 022 příbuznými zhruba 250 000 osob, kteří onkologickou diagnózu nemají.
Výsledky studie zveřejněné v časopise Cancer ukázaly, že u 7,1 procenta příbuzných pacientů s rakovinou bylo do 5 let od stanovení diagnózy zjištěno psychické onemocnění. Po roce od stanovení onkologické diagnózy pak mělo 28 procent příbuzných kardiovaskulární problémy. Po třech letech potom 16 procent rodinných příslušníků a po pěti letech 14 procent z nich.