Přibylo 6145 nově nakažených, počet zemřelých překročil hranici 36 tisíc

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Laboratoře v Česku za středu odhalily 6145 potvrzených případů nemoci covid-19, což bylo o pětinu méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Za uplynulý týden se rovněž asi o čtvrtinu snížil počet hospitalizovaných s koronavirem na 3363 lidí, 637 z nich bylo ve vážném stavu. Množství zemřelých za celou dobu epidemie od začátku loňského března přesáhlo už 36 tisíc. V poslední době denní počty úmrtí klesají.

Na konci listopadu byla rychlost šíření nákazy nejvyšší za celou dobu epidemie, když za den přibylo téměř 28 tisíc případů covidu-19. Od té doby se denní nárůsty množství nakažených postupně snižují. Už v minulém týdnu se dostaly na nejnižší úroveň za všední den od konce října. Středečních 6145 případů tento rekord znovu vylepšilo, jedná se opět o nejnižší nárůst za všední den od 29. října.

Týdeník FORUM, číslo 19 (FORUM 24)

V posledních dnech však kromě množství nově nakažených značně klesají i počty prováděných testů. Ve středu bylo provedeno asi 40 tisíc PCR testů a přes 14 tisíc antigenních, což bylo dohromady o 45 procent méně než před týdnem.

Rostou proto podíly odhalených případů nákazy na počtu provedených testů. U preventivních a plošných testů, kterých je prováděno nejvíce, podíl pozitivních vzrostl z 3,29 procenta za předchozí středu na 5,59 procenta. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, stoupl podíl pozitivních z 9,83 procenta na 14,07 procenta, což bylo nejvíce za poslední dva týdny. Podíl pozitivních u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou už testováni lidé vykazující příznaky, se zvýšil z 21,53 na 25,61 procenta.

Za celou dobu epidemie v Česku od začátku loňského března bylo zaznamenáno asi 2,47 milionu případů nákazy a zemřelo 36 061 lidí s covidem-19. Za uplynulý týden zemřelo podle ministerstva 419 lidí, což bylo o zhruba 29 procent méně než za předchozí týden.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Asi tři týdny se snižuje také tzv. incidenční číslo, tedy počet nových případů covidu-19 za posledních sedm dní na každých 100 tisíc obyvatel. Ze středečních 338 případů kleslo k dnešku na 323 případů. Snížilo se v téměř všech regionech. Nejvyšší bylo incidenční číslo opět v Praze s 393 případy a nejnižší v Karlovarském kraji se 196 případy.

Od konce loňského prosince se v Česku proti covidu-19 očkuje. Podáno bylo za celou dobu očkování přes 15,4 milionu dávek vakcín. Plně naočkováno bylo více než 6,6 milionu lidí. Ve středu bylo očkováno zhruba 66 tisíc lidí, což je o 12 procent méně než před týdnem. Většinu očkovaných ve středu tvořili již plně naočkovaní lidé, kteří si přišli pro posilující dávku vakcíny. Dohromady už dostalo posilující dávku skoro 2,4 milionu lidí, více než třetina plně očkovaných.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]