Závěrečné schvalování vládního balíčku daňových a výdajových opatření poslaneckou sněmovnou nazvalo v pátek opoziční hnutí ANO na tiskové konferenci v dolní komoře finální bitvou o to, zda se Česko stane pomyslným ostrovem sebevrahů, kteří si vybrali hospodářskou stagnaci. Poslanci se v pátek sešli k závěrečné debatě o balíčku poprvé, vzhledem k jednacímu řádu, který umožňuje taková hlasování pouze ve středu a v pátek, se zákonodárci k tématu budou scházet i v dalších týdnech. Pokračovat budou ve středu.
„Chceme se věnovat tomu, co je na balíčku špatně. Možná i tomu, co je na něm dobré, i když to bychom napočítali na prstech jedné ruky,“ uvedl na tiskové konferenci před zahájením jednání předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala k tomu, zda se hnutí chystá schůzi blokovat. Ústavní stížnost by podle něj hnutí podalo, pokud by koalice přistoupila ke zkracování doby pro vystoupení jednotlivých poslanců. Podle jeho informací uvažuje koalice o zařazení pevného času hlasování na 11. či 13. říjen.
Opozice připravila k návrhu desítky pozměňovacích návrhů, podle šéfky sněmovního klubu ANO Aleny Schillerové je neakceptovatelné zvyšovat daně v době, kdy vláda toleruje šedou ekonomiku, když řádně nevybírá daně, a nedokáže čerpat evropské dotace. Balíček je podle ní proinflační a protirůstový. Podle SPD vláda odírá lidi o daně a navyšuje příjmy, zatímco by podle ní měla snižovat výdaje, které se „utrhly ze řetězu“.
Program mimořádné schůze svolané z podnětu koalice k závěrečnému projednání sporného konsolidačního balíčku byl schválen ihned po zahájení jednání . Rychlé hlasování o návrhu programu vyplynulo z dohod koaličního a opozičního tábora. Řečníci s právem přednostního vystoupení se tentokrát přihlásili o slovo až po schválení pořadu schůze.
Jako první dorazil k řečništi lídr opozičního hnutí SPD Tomio Okamura. Ten mimo jiné prohlásil, že vláda chce v příštích dvou letech zvýšit lidem daně o 100 miliard korun. Konsolidační balíček označil za paskvil, který postrádá veškerou logiku a obludnou změť v daních a odvodech, vládu obvinil z diletantismu. Zároveň navrhl celou řadu referend. Například o mezinárodních smlouvách, migračním paktu Evropské unie nebo o přijetí eura a vyzval ke spolupráci opoziční hnutí ANO, aby společně ukončili Fialovu vládu. Dále se Okamura zastal „statečného válečného veterána“ Václava Vaška, protože ho „šikanuje“ ministryně Jana Černochová (ODS), která by se za to měla stydět. Zrušila totiž spolupráci Armády se Svazem letectví, jehož je Vašek předsedou. „Fialova vláda kritizuje totalitním neofašistickým způsobem své odpůrce,“ zhodnotil Okamura a pustil se do zdlouhavého čtení proslovu zmíněného pana Vaška, ve kterém zkritizoval vládu ve stylu Okamury.
Po Okamurovi vystoupil šéf klubu SPD Radim Fiala, který se pohoršil nad zrušeným facebookovým účtem senátorky Jany Zwyrtek Hamplové. Vláda podle něj nemá žádnou dlouhodobou koncepci a jen se potácí od jedné krize ke druhé. Nemá priority a v souvislosti s navrhovaným balíčkem, který je podle jeho slov proinflační, nezohledňuje inflační rizika ani dopady, které bude mít na občany.
Andrej Babiš započal svou řeč pochvalou sebe sama, když se vrátil do roku 2014, kdy byl ministrem financí a „absolutně snížil státní dluh“. Fialova vláda od Babiše prý převzala Česko ve skvělé kondici. Konsolidační balíček nazval daňovým, přičemž ve vládě podle něj není nikdo, kdo rozumí financím a také v ní nikdo nerozumí podnikání. „My chceme zabránit tomu, aby ten daňový balíček byl přijat, abyste znovu snížili životní úroveň,“ uvedl šéf ANO. Podle něj lidi „padají do chudoby“ a „je potřeba daně vybírat, ne zvyšovat, a čerpat peníze z evropských fondů“. „Žádné zdanění skutečně nepotřebujeme,“ řekl Babiš.
„Opozice je zděšena. Likvidujete naši zemi,“ vykřikoval. Vládu a média opět nazval novou totalitou, která nenechá opozici mluvit a v návaznosti zmínil vysokou míru obstrukcí, které nyní sněmovnu zahlcují, a za které může právě koalice. Tato vláda korumpuje média, prohlásil Babiš s tím, že ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) korumpuje média tím, že jim dá 42 milionů. „Zase nějaký kámoši,“ dodal. Rakušan bude propagovat „samozřejmě věci“, vysvětlil Babiš. Korupce vidí mimo jiné v navýšení poplatků za Českou televizi a Český rozhlas, které nazval hlavními představiteli nové totality.
Expremiér v projevu kritizoval vládu za migrační nebo bytovou politiku, přičemž poukázal na to, že Nadace Agrofertu, který již dříve označil za svou firmu, i když jej musel kvůli zákonu o střetu zájmů převést do svěřenských fondů, přispívá lidem na pořízení bytů.
Konsolidačním balíčkem chce vláda zlepšit stav veřejných financí. Samotný návrh, který vláda původně předložila, má stovky stran. Koalice k němu navrhla komplexní pozměňovací návrh rovněž o stovkách stran. Ve druhém čtení se k návrhu sešlo na osm desítek pozměňovacích návrhů a o všech z nich budou poslanci rozhodovat hlasováním.
V příštím roce by měl balíček pomoci snížit schodek o 97 miliard korun a do roku 2025 celkem o 150 miliard korun. Projednávaná změna zákonů mimo jiné zvyšuje daň z příjmu právnických osob z 19 na 21 procent, slučuje na 12 procent nynější snížené sazby DPH deset a 15 procent a mění v sazbách rozložení některých položek.