Přídavky na dítě se zvýší o 200 korun, rozhodla vláda. Nově by se tak měly pohybovat od 830 do 1580 korun měsíčně

Premiér Petr Fiala (ODS) (Úřad vlády ČR)

Premiér Petr Fiala (ODS) | FOTO: Úřad vlády ČR

Od ledna by se měly zvýšit přídavky na dítě o 200 korun, návrh ministerstva práce a sociálních věcí dnes podpořila vláda. O schválení návrhu informoval novináře premiér Petr Fiala (ODS). Přídavky by se tak měly pohybovat nově od 830 do 1580 korun měsíčně. Spolu s návrhem na zvýšení přídavků posílá sněmovně vláda v novele o státní sociální podpoře návrh na srovnání podmínek příspěvku na bydlení.

Na přídavky na děti mají nárok domácnosti s čistým příjmem do 3,4násobku životního minima. Podle věku dítěte pobírají nyní 630, 770 či 880 korun měsíčně. V rodinách, kde aspoň jeden z rodičů pracuje, studuje, je na rodičovské či má důchod, je dávka o 500 korun vyšší. Činí nyní tedy 1130 korun, 1270 korun či 1380 korun měsíčně.

Ministerstvo chystá také nařízení, kterým plánuje zvýšit od ledna životní a existenční minimum, čímž vznikne nárok na přídavky na dítě či další dávky většímu okruhu příjemců.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Česko není v ohrožení

Česko není a nebylo v bezpečnostním ohrožení, řekl po jednání vlády premiér Petr Fiala (ODS) v souvislosti s úterním dopadem rakety na polské území. Polsku, kde zahynuli dva lidé, premiér vyjádřil upřímnou soustrast. Výbuch na polském území podle předběžných zjištění NATO zřejmě způsobila střela ukrajinské protivzdušné obrany namířená proti ruské raketě. Prohlásil to dnes generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg po mimořádné schůzce velvyslanců členských zemí. Stejně jako on český premiér zdůraznil, že jde o důsledek ruské agrese.

Polsko kvůli incidentu podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) nyní nepožádá Severoatlantickou alianci o konzultace podle čtvrtého článku smlouvy.

Česko je spojencem Polska a je s ním v kontaktu

“Důležité je přesně vyhodnotit, co se stalo, a potom přijmout příslušná opatření. K tomu jsou státy NATO připraveny,” uvedl Fiala k dalším krokům aliance s tím, že ruská agrese se stupňuje.

Raketu, která v úterý zasáhla obec Przewodów na východě Polska poblíž ukrajinských hranic a vyžádala si dvě oběti, patrně vystřelila ukrajinská protivzdušná obrana, řekl dnes i polský prezident Andrzej Duda. Podle něj nic nenasvědčuje tomu, že šlo o úmyslný útok. Pravděpodobně se tak jednalo o nehodu. Fiala zopakoval, že Česko je spojencem Polska a je s ním v kontaktu.

Ukrajina se v úterý stala terčem masivních ruských útoků cílících na její energetickou infrastrukturu. Podle Kyjeva šlo o nejrozsáhlejší ruské údery od začátku války letos v únoru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články