Přijde Česko o 179 miliard? Poděkovat můžete Babišovi, vzkázal Rakušan

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) (Úřad vlády ČR)

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) | FOTO: Úřad vlády ČR

České republice hrozí, že přijde o miliardy z Národního plánu obnovy. Evropská unie totiž podmínila vyplacení peněz schválením zákona o evidenci skutečných majitelů, který předložil kabinet Petra Fialy (ODS). Přijetí směrnice však podle vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) blokuje ve sněmovně hnutí ANO. Piráti pak tvrdí, že jeho předseda Andrej Babiš dokonce vydírá vládu. 

„179 miliard z Evropské unie. Přesně o tolik přijdeme. Poděkovat za to můžete Babišovi, až ho potkáte na výletě v karavanu,“ napsal ve středu na sociální síti Vít Rakušan. Podle něj se šéf hnutí ANO bojí schválení zákona o evidenci skutečných majitelů tak moc, že blokuje poslaneckou sněmovnu.

„Evropská komise ve svých závěrech jasně řekla, že bez transpozice AML (Zákon proti praní špinavých peněz, pozn. red.) nebude moci Česko žádat o první platbu z Národního plánu obnovy. Pokud bude hnutí ANO i nadále nesmyslně stavět zájem Andreje Babiše před zájmy občanů a České republiky, jsme připraveni využít všech dostupných nástrojů, abychom směrnici proti praní špinavých peněz přijali,“ řekl deníku FORUM 24 Rakušan. „Jsme připraveni prosadit zákon v parlamentu i přes silný odpor opozice,“ doplnil vicepremiér a ministr vnitra.

Babiš vydírá vládu

Piráti upozornili, že hnutí ANO opět bojuje za svého šéfa. Podle nich chce změnit zákon o evidenci skutečných majitelů tak, aby Andrej Babiš nebyl uveden jako skutečný majitel Agrofertu. V opačném případě hrozí, že budou zákon ve sněmovně obstruovat a Česko tak může na 179 miliard korun z Národního plánu obnovy zapomenout, tvrdí Piráti. 

„Poslanci Alena Schillerová, Radek Vondráček a Babišova právnička Michaela Pobořilová se pokusili vydírat vládu skrz hrozbu obstrukcí, kdy si vzali jako rukojmí české občany. Babiš je připraven zablokovat 179 miliard z Evropské unie pro Česko, které mají jít třeba na léčbu rakoviny či opravu silnic a železnic, pokud se nevypustí v připravovaném zákoně o evidenci skutečných majitelů část, která se dotýká i Andreje Babiše a Agrofertu,“ prohlásil šéf pirátských poslanců Jakub Michálek s tím, že vládní koalice má plnou shodu na tom, že zákon musí být projednán v původní podobě.

(Týdeník FORUM)

Aby Evropská unie uvolnila první platbu z Národního plánu obnovy, musí sněmovna změnu zákona urychleně schválit. Jde o technickou změnu, která sladí český zákon s evropským právem. Zákon zajišťuje, aby se neopakovaly kauzy, kdy politici ve střetu zájmů ovlivňují tok dotací směrem ke svým firmám a přitom z firmy pobírají desítky milionů zisku, přiblížili Piráti.

„Máme tady nejhorší obstrukce v dějinách země, kdy Babiš a Okamura zablokovali parlament. A teď vidí občané jasně, jaké jsou za tím důvody,“ dodal Michálek. Piráti proto chtějí iniciovat změnu jednacího řádu, která by ve sněmovně obstrukcím zabránila.

Místopředseda hnutí ANO a poslanec Radek Vondráček označil nařčení z vydírání a blokování sněmovny za lež. Podle něj svolal ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) jednání, protože chtěl probrat možnost schválení zákona ve zrychleném řízení. „Řekli jsme mu, že pokud bychom zrychlené projednání měli podpořit, mělo by jít o čistou transpozici evropské směrnice. To je celé. O obstrukcích nebo blokování sněmovny nebyla vůbec řeč,“ reagoval pro web iDnes.cz Vondráček. „Politický boj je jedna věc, ale považuji za nepřijatelné, aby politik takto zjevně lhal,“ doplnil bývalý předseda dolní komory.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články