Přijel pan premiér. Tuhle ulici si bereme. Další svědectví, jak to chodí na mítinku Babiše

Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček, premiér Andrej Babiš a ministr životního prostředí Richard Brabec (všichni ANO)  (ČTK)

Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček, premiér Andrej Babiš a ministr životního prostředí Richard Brabec (všichni ANO) | FOTO: ČTK

Premiér Andrej Babiš a jeho multiministr Karel Havlíček vyrazili na výlet na bicyklech podél Labe. Pochválili, jaké jsou na Litoměřicku pěkné cyklostezky, jak jsou krásné Velké a Malé Žernoseky a jaký skvělý tady mají přívoz přes řeku. Jako vždy to ale nebylo jen tak. I tento mítink měl nepříjemné pozadí.

Nic totiž není tak, jak Babiš ukazuje. Nebylo to tak, že by dva usměvaví strejdové vyrazili na výlet podél Labe. Šlo jen o show pro stranické fotografy a kameramany. Tým Andreje Babiše přijel bez ohlášení do Velkých Žernosek. Policisté v civilu zabrali jednu z místních komunikací, nikdo tam nesměl procházet. Protože kampaň. Záležitost s nikým nekonzultovali.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

„Nikdo mi nevolal, nikdo mě neoslovil. O tom, že přijeli a zabrali jednu z našich silnic, tu, která vede k přívozu, jsem se dozvěděla až od našich občanů. Nemyslím si, že je to slušné chování,“ uvedla na dotaz deníku FORUM 24 starostka Velkých Žernosek Jaroslava Rúfusová.

Přijeli, zabrali, vyložili tým, naaranžovali, vyfotili, natočili, sbalili, odjeli. Kampaň hnutí ANO. Pikantní je, že ten přívoz, který si Babiš tak pochvaloval, funguje nezávisle na něm a jeho politicích. Naopak, Malé Žernoseky, které přívoz provozují, dlouhodobě vede starosta Petr Liška, který kandiduje za STAN v koalici Pirátů a STAN v letošních volbách do poslanecké sněmovny.

Není to poprvé, kdy se Babiš někde ukázal bez konzultace a bez svolení. Před několika týdny například publikoval fotografii z koncertu Ewy Farné v Třebívlicích. Zpěvačka na fotku reagovala podrážděně a vzkázala Babišovi, že si nepřála, aby její koncert byl použitý ke kampani, a že se cítí zneužita.

Andrej Babiš (ANO) (ČTK/AP/Petr David Josek)

Babiš je každopádně jediný z kandidujících politiků, se kterým jezdí početný policejní doprovod. Jediný z kandidátů, který se při cestách může prohánět po silnicích díky modrým majákům, a jediný, pro kterého jsou policisté a strážci placení státem součástí předvolebního týmu.

„O tom divadlu v Žernosekách jsem slyšel. Je neskutečné, co si dovoluje. My, když jedeme na mítink nebo jakoukoliv akci související s volbami, vše předem konzultujeme, ohlásíme, požádáme o povolení a pokud jde o placený zábor veřejného prostranství, vše platíme. Ale to pan premiér asi nemusí, jak je vidět,“ reagoval Karel Krejza, který vede do voleb v Ústeckém kraji kandidátku koalice SPOLU.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]