Přijíždí americký ministr zahraničí. Setkání se Zemanem předem zlehčil

Mike Pompeo (flickr.com)

Mike Pompeo | FOTO: flickr.com

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo přijíždí do České republiky. Pohled jeho úřadu na to, s kým se setká a jakou to má váhu, se ale značně liší od toho, jak je věc prezentována před občany České republiky. A týká se to zejména prezidenta Miloše Zemana.

Prezident republiky Miloš Zeman přijme ve středu dne 12. srpna 2020 v 15:10 hodin na Pražském hradě ministra zahraničních věcí USA Mikea Pompea. Setkání se zúčastní předseda vlády České republiky Andrej Babiš,“ uvádí Pražský hrad na svém oficiálním webu. Člověk by z toho pomalu získal dojem, že se konečně jednou někdo jede potkat přímo s prezidentem naší země, jinak poměrně bezvýznamnou figurkou, která už přestala snít i o návštěvě v Bílém domě.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Jenže na oficiálním webu amerického ministerstva zahraničí se člověk dozví něco poněkud jiného. Ano, Pompeo se v Česku oficiálně potká se dvěma lidmi: s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem a s předsedou vlády Andrejem Babišem. S ním chce diskutovat o tématech, která jsou pro naše spojence zásadní, tedy například o jaderné energii nebo o tom, jak čelit ruskému a čínskému vměšování a propagandě. Pokud jde o Zemana, jde podle Američanů doslova o „courtesy call“, tedy „zdvořilostní setkání“. Žádná témata, žádná váha.

Ano, i tato drobnost jasně dokazuje, že Miloš Zeman už může opravdu jen štvát pár lidí prostřednictvím svého mluvčího, ve skutečnosti ale nezajímá vůbec nikoho. Možná ještě někdy vypustí nějaké nevhodné vyjádření, ale to je tak všechno. Štve vás, jak se prezident chová, jak se prezentuje, nebo to, že reálně je ve funkci vlastně k ničemu? Nemusí. Miloš Zeman už patří do dějin. Ač se bude jistě ještě nějakou dobu (on, ale hlavně jeho okolí) snažit dokazovat opak.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]