Přijměte opuštěné děti a dejte jim budoucnost, vyzývá jedno z Wintonových dětí

archiv

Ilustrační foto | FOTO: archiv

Někdejší člen Parlamentu Spojeného království Alf Dubs vyzval na tiskové konferenci Českou republiku, aby přijala děti bez doprovodu, které se momentálně nacházejí v tristních podmínkách v řeckých uprchlických táborech. Česká neochota trvá již více než rok a situace se stále zhoršuje.

Dubs je jedním z Wintonových dětí a do Velké Británie se dostal v transportu roku 1939. „Vyzývám Českou republiku s její humanitární tradicí, aby přijala některé děti a dala jim budoucnost,“ uvedl Dubs ve videu na tiskové konferenci pořádané právě k tématu (ne)přijetí zmiňovaných dětí.

Ministr vnitra Jan Hamáček odmítá děti přijmout s tím, že jde o bezpečnostní riziko. Ostatní státy přitom vyšly prosbě Řeků vstříc a například Izrael přijal stovku dětí.

Nejčastějším argumentem pro nepřijetí je údajně nezjistitelný věk dětí. Česko si ale může vybrat a osoby prověří tajné služby. Celkem 15 procent dětí je mladších než třináct let. Podle doktora Petra Pötheho, který řecké tábory navštívil, je situace kritická. „Děti často spí v díře v zemi a přikrývají se igelitem,“ upozornil.

Některé děti odmítají komunikovat a mnohé z nich jsou opuštěné v těchto táborech už několik let. Z vyšetření dětí vyplynulo, že až osm z deseti chlapců bylo znásilněno. Pöthe také zmínil, že na některých místech došlo k napadení tábora ze strany radikálů. „V Evropském parlamentu proběhla debata o situaci v Řecku. Ministr vnitra osobně požádal Jana Hamáčka, aby Česko pomohlo čtyřiceti dětem,“ uvedla europoslankyně Michaela Šojdrová, která se ve věci dlouhodobě angažuje. „Tohle je pro mě to největší zklamání,“ dodala s tím, že vláda Andreje Babiše nemluvila pravdu, když pomoc přislíbila.

S tím, že jde o absurdní situaci, souhlasí také šéf poslanců STAN Jan Farský, který citoval z programu vlády Miloše Zemana, který tehdy vyzýval k otevřenosti naší země a k pomoci lidem bez ohledu na původ či barvu pleti. „Bojím se budoucnosti svých dětí. Ne kvůli čtyřiceti dětem, ale kvůli politikům, jako je Miloš Zeman nebo Tomio Okamura,“ říká Farský.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner