Přímá demokracie Tomia Okamury v praxi. Kdo bude kandidovat? Neřekneme

Zleva předseda poslaneckého klubu hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury Radim Fiala a předseda hnutí Tomio Okamura (ČTK)

Zleva předseda poslaneckého klubu hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury Radim Fiala a předseda hnutí Tomio Okamura | FOTO: ČTK

SPD Tomia Okamury již také zahájila kampaň. Sázet má na levné potraviny pod výrobní cenou. Hnutí SPD sice představilo lídry krajských kandidátek, ale neodtajnilo, kdo bude usilovat o hlasy voličů na dalších pozicích. Napíná tak i některé své poslance, kteří dosud nevědí, jestli budou kandidovat.

Překvapením je kandidatura předsedy hnutí Tomia Okamury v Moravskoslezském kraji. Krajská organizace podle informací Deníku N sestavila vlastní kandidátku, celostátní předsednictvo ji však změnilo a šéfce moravskoslezské SPD Ireně Bláhové zakázalo podepisovat faktury a objednávky.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

V Pardubickém kraji měl být jedničkou Kohoutek, dvojkou bývalý kriminalista Tomáš Fadrný. Minulý týden ale přišlo vedení strany s tím, že sehnalo jiného lídra – bývalého sociálního demokrata Baštu. Bašta se jako velvyslanec podílel na kupčení s vízy pro Ukrajince. Média ho v roce 2009 spojila s tím, že pracovníci českého konzulátu ve Lvově žadatelům o víza tvrdili, že se nemohou obracet přímo na konzulát, ale musí se telefonicky registrovat prostřednictvím call centra soukromé firmy. Registrace stála v přepočtu skoro 350 korun a peníze šly na účet firmy, kterou vlastnil Baštův přítel.

Kohoutek je ovšem zase spojený s lichvou. Podle rozsudku, který zveřejnil server iRozhlas.cz, byl Kohoutek 13 let jednatelem a společníkem ve firmách Time Financial CZ a První Time Financial CZ, které poskytovaly nebankovní půjčky, svého podílu se však podle obchodního rejstříku krátce před volbami v roce 2017 zbavil. „Úrok 240 procent ročně a roční procentní sazba nákladů 791,68 procenta jsou tak vysoké, že nemůže být pochyb o tom, že soudy na takovou půjčku nahlížejí jako na právní jednání obsahující lichevní znak – nepřiměřeně vysoký úrok,“ stojí v rozsudku.

Pro svou pražskou kandidátku získala Okamurova SPD muže, který spravuje sociální sítě kardinála Dominika Duky a má na starosti i sociální sítě Pražského arcibiskupství. Kandidátem v hlavním městě se má stát Josef Nerušil, který v současnosti působí i jako radní Českého rozhlasu. Josef Nerušil jako radní Českého rozhlasu v minulosti několikrát odmítl, že by stranil SPD. Rovnítko před několika měsíci mezi něj a Okamurovu stranu vložil server Hlídací pes v souvislosti s jeho analýzami, které měly dokazovat, že SPD má ve veřejnoprávních médiích menší prostor než politické strany se stejným volebním ziskem.

Vyšlo na webu Manipulátoři.cz

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]