Primátor Hřib k uzavření Prahy: Ohradit přes milion lidí na tak malém prostoru opravdu nedává epidemiologicky smysl

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) (archiv Hlavního města Prahy)

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) | FOTO: archiv Hlavního města Prahy

Primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) opětovně žádá ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) o propojení Prahy s okresy Praha-východ a Praha-západ. Hustota obyvatel v Praze je velká a Pražané se nemají kam rozptýlit.

„Neochotu @jhamacek propojit Prahu s okresy Praha-východ a Praha-západ nerozumím. V Praze je hustota obyvatel 2581 lidí na km². Pro srovnání, celorepublikově je to 134. Ohradit přes milion lidí na tak malém prostoru opravdu nedává epidemiologicky smysl,“ apeloval dnes s platnými argumenty primátor Hřib na ministra vnitra Hamáčka.

Dnešní Hřibova snaha o propojení Prahy s okresy Praha-východ a Praha-západ nebyla zdaleka první. Například už včera vysvětloval důvody velké návštěvnosti parků a pražské náplavky.

„Pražané zaplnili pražské parky a náplavku, protože nemají jinou možnost kam vyrazit v těchto skoro až letních teplotách do přírody. Proto opět apeluji na propojení Prahy s okresy Praha-východ a Praha-západ. Pomohlo by to rozptýlení lidí do většího prostoru,“ napsal Hřib na twitter.

Knihy Free Czech Media (FCM)

Vyslechnutí se ale Zdeněk Hřib pravděpodobně nedočká. Společně s radní pro kulturu v Praze Hanou Třeštíkovou připravil alespoň záchranný seznam dvaceti méně frekventovaných míst v Praze, která je možné v době uzavření okresů navštívit. „Tak schválně, už jste někdy byli v Praze v pralese, nebo víte, kde můžete spatřit muflona?“ vyzval Hřib Pražany k výletům do méně známých míst v Praze, mezi kterými se nachází například Draháňské údolí nebo Vávrova vyhlídka na Branických skalách.

Zákazu cestování mezi Prahou a okresy Praha-východ a Praha-západ se diví i jiní. „Zakázat lidem odjet z Prahy a divit se, že chodí do parků a na náplavky. Nařídit nošení roušek na prázdných ulicích, které stejně nikdo nedodržuje. Nechávat zavřené farmářské trhy, když jsou otevřené hypermarkety. Jestli můžu dát vládě z něčeho za 1, tak z lpění na nesmyslech,“ napsal na twitteru poslanec Martin Kupka (ODS).

„Vláda nehodlá vyhovět usnesení sněmovny, aby zrušila omezení pohybu mezi okresy a nošení roušek na prázdných ulicích. Sami nepochybně vědí, jak neúčinná a absurdní omezení to jsou, ale maskují jimi svoji bezradnost. Jediné, co zvládají, je držet lidi pod zámkem,“ reagoval poslanec Jan Skopeček (ODS) před pár dny na vládní rozhodnutí ohledně uzavření okresů.

„Kdo byl na náplavce, ať nepočítá, že se jeho dítě dostane na školu, Vy holoto utržená ze řetězu!“ zavtipkoval Skopeček na twitteru.

Podle dopisu z 23. března o neudělení výjimky mezi Prahou a okresy Praha-východ a Praha-západ, který sdílela hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková na twitteru, ministr Hamáček jako argument vyzdvihuje dostatečnou vybavenost základních služeb i sportovního využití v okresech Praha-východ a Praha-západ. Výjimky, ve kterých nebylo možné dodržet přijatá vládní opatření, nebo představovala pro občany zátěž či komplikaci, už uděleny byly.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]