Primátor Zdeněk Hřib nepřišel v úterý 18. června na pietní akt ke kostelu sv. Cyrila a Metoděje, aby uctil památku parašutistů, kteří se zde skrývali po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Když se na jeho hlavu snesla vlna kritiky, že stejně jako prezident Miloš Zeman ostudně ignoruje tak zásadní událost našich dějin, sdělil, že nebyl pozván. Jak se ale zdá, do výmluv se poněkud zamotal.

Hřiba ostře zkritizovala například starostka Prahy 2 Jana Černochová. „To, že na dnešním pietním aktu nebyl žádný z vrcholných představitelů hl. m. Prahy, je ostuda. To, že primátor Zdeněk Hřib v reakci na kritiku této skutečnosti lže, je plivnutím do tváře všem, jejichž odkaz si dnes připomínáme,“ uvedla. Primátor totiž sdělil, že nedorazil, jelikož akci organizoval kontroverzní Český svaz bojovníků za svobodu vedený agentem Veřejné bezpečnosti Jaroslavem Vodičkou, který jej nepozval.

Jak se však ukázalo, pozvánky na akci rozesílal za organizátory Vojenský historický ústav. Černochová na sociální síti ukázala, jaká pozvánka přišla jí.

Český svaz bojovníků za svobodu se na organizaci nepodílel, pořádal vlastní akci nazvanou „Setkání vedoucích představitelů MO a AČR s válečnými parašutisty a účastníky domácího odboje u příležitosti 77. výročí boje parašutistů v kostele sv. Cyrila a Metoděje“, která se konala tentýž den, ale na Praze 6.

Hřib později uvedl, že památku padlých hrdinů přijde uctít v sedm hodin večer, což také udělal, a ve středu vše vysvětlil prohlášením, že se pozvánka od VHÚ ztratila, po příčinách nedoručení nepátral, a za zmatky se omluvil.

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora