K nouzovému stavu jsem byl donucen, přiznal primátor Hřib. Popsal jednání s vládou

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) (Facebook/Zdeněk Hřib)

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) | FOTO: Facebook/Zdeněk Hřib

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) prohlásil, že byl donucen k tomu, aby požádal vládu o vyhlášení nouzového stavu. Reagoval tak na slova moravskoslezského hejtmana Ivo Vondráka (ANO), který naopak tvrdí, že si vláda na hejtmanech nouzový stav nevynucovala. Podle Hřiba jednání s vládou připomínalo nedělní Čau lidi.

Na nás si vláda nevynucovala nouzový stav. To byl náš návrh, ke kterému jsme došli jako k jedinému možnému a rozumnému, prohlásil v diskuzním pořadu televize CNN Prima News hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a doplnil, že ze strany vlády neproběhlo žádné vyhrožování. To je věc, ke které jsme téměř jednotně dospěli my ve čtvrtek večer, dodal iniciátor žádosti o nouzový stav.

Předsedové opozičních stran (Veronika Rejmanová)

S tím však nesouhlasí primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib. Já jsem zcela určitě donucen byl. Kdybychom byli jediný kraj, který by to nepodal, tak by se masy lidí nahrnuly do Prahy, aby si nakoupili,“ reagoval pražský primátor.

Zdeněk Hřib dále popsal, jak vypadalo jednání mezi hejtmany a vládou. „Základní předpoklad jednání, které má mít nějaký smysl, je, že se chtějí dohodnout obě strany. A já jsem z toho jednání opravdu ten pocit neměl, řekl v pořadu pražský primátor.

„Já jsem měl pocit, že poslouchám dvouapůlhodinové Čau lidi, kde pan premiér má nějaký názor a nehodlá z něj jakkoli slevit,“ pokračoval Zdeněk Hřib. Podle něj byl navíc problém v tom, že někteří hejtmani za hnutí ANO už před jednáním avizovali, že o nouzový stav vládu požádají. Primátor dále dodal, že ještě v sobotu se počítalo také se zrušením zákazu vycházení po deváté večerní, v neděli už bylo na stole pouze se zrušením omezení úředních hodin na úřadech. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články