Primátor Hřib zatoužil po moci. Doufejme, že se Piráti začnou chovat racionálně

Zdeněk Hřib (Piráti) (ČTK)

Zdeněk Hřib (Piráti) | FOTO: ČTK

Stalo se to, co se stát muselo. Koalice SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) ukončila jednání s Piráty o vzniku povolební koalice v pražském zastupitelstvu a nyní hledá podporu pro vznik menšinové rady napříč stranami s výjimkou SPD. Hnutí ANO už připustilo, že dá této variantě zelenou, ale časově omezenou jen do konce února, aby pak mohla vzniknout koalice s většinou hlasů.

Přitom je to celé zbytečné. Pokud by v Praze vznikla koalice, která by kopírovala tu vládní, jak prosazují SPOLU a STAN, tak by měla pohodlnou většinu 37 z 65 členů zastupitelstva.

Europoslanec a člen pražské TOP 09 Jiří Pospíšil (Archiv SPOLU / se souhlasem)

Kdo může za to, že se toto řešení neujalo? Vyjednávač za SPOLU Zdeněk Zajíček (ODS) uvedl, že Pirátům byly učiněny velké ústupky a oni mohli do své působnosti dostat i dopravu, po které strašně moc toužili. Současný pirátský primátor Zdeněk Hřib naopak tvrdí, že protistrana neustoupila ani o píď. Přitom návrh STAN na rozdělení křesel radních, pět pro SPOLU, čtyři pro Piráty a dva pro STAN byl byl ideálním řešením, protože by nikdo neměl v radě většinu.

Jenomže Piráti se dost nepochopitelně spojili se sdružením Praha Sobě Jana Čižinského, které nikdo nepotřebuje, a SPOLU se proti němu vyhraňuje. Docela právem, když si člověk vzpomene na některé jeho šílenosti, jako například úmysl vnutit provozovatelům restaurací, aby jejich podniky zároveň fungovaly zdarma jako veřejná WC.

Nabízí se vysvětlení, že primátor Hřib zatoužil po moci, a nechce se vzdát svého postu. Dobře ví, že vzhledem k volebním výsledkům, kdy Piráti skončili v pražských komunálkách až na třetím místě, stejně skončí. Avšak svůj konec oddaluje, jak jen je to možné, a zbytečnými obstrukcemi brání vzniku nového vedení metropole.

Bohuslav Svoboda (ODS) (ČTK / Šulová Kateřina)

Rozumným řešením by tedy bylo, kdyby Piráti přestali mařit povolební vyjednávání svými přehnanými požadavky a respektovali výsledky voleb.

Co však bude dál? Pokud nedojde k nějaké dohodě, hrozí, že patová situace se bude na konci února opakovat. Pak by ovšem nastaly jen tři možnosti, buď pokračování menšinové rady, což je nepravděpodobné, nebo koalice SPOLU a ANO s většinou jednoho hlasu, to by však bylo prohrou vládních stran, a třetí variantou je umoudření Pirátů a vytvoření pražské koalice po vzoru vládní. To by samozřejmě bylo nejlepší řešení.

Doufejme tedy, že Piráti pochopí skutečný stav celé záležitosti a začnou se chovat racionálně. Je potřeba umět vnímat realitu, a to nejen v politice, ale i v životě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články