Primátora Hřiba kdosi sledoval až domů. Hlídá ho policie, nesmí do městské dopravy

Pavel Hofman

Zdeněk Hřib | FOTO: Pavel Hofman

Po dubnovém odstranění sochy sovětského vojevůdce maršála Koněva z pražského náměstí Interbrigády v Bubenči udělila policie kvůli výhružkám ochranu vedle starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) a starosty Řeporyjí Pavla Novotného (ODS) i pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti). Ten navíc podle informací deníku FORUM 24 nedávno podal kvůli stalkingu trestní oznámení na neznámého pachatele.

Jak se totiž ukázalo, Hřiba neznámé osoby sledovaly až k němu domů mimo centrum hlavního města. Vedení pražského magistrátu nám dnes potvrdilo, že není vyloučena ani možnost, že by tento případ mohl s aktuální situací přímo souviset. „V případě, že by tomu tak bylo, mohlo by to představovat nebezpečí nejenom pro něj, ale i pro primátorovu manželku a jejich tři děti,“ uvedla mluvčí primátora Martina Vacková.

FB Pavel Novotný

Aktuálně má Hřib přidělenou krátkodobou policejní ochranu. Ačkoli daná opatření trvají již od Velikonoc, termín jejich ukončení podle našich informací prozatím stanoven nebyl. Z bezpečnostních důvodů nesmí nyní primátor používat pro cesty do práce městskou hromadnou dopravu, ale nově musí jezdit autem. Konkrétní důvody či formu ochrany však kvůli rozhodnutí Policie ČR komentovat nemůže.

Přestože bylo o odstranění Koněvovy sochy rozhodnuto už loni v září, vedení městské části Praha 6 se rozhodlo využít až nouzového stavu spojeného s opatřeními proti šíření koronaviru a sochu na začátku dubna definitivně odinstalovat. Načasování bylo obzvlášť výhodné, jelikož se při přesunu skulptury do depozitáře nemohli na místě střetávat odpůrci a příznivci, jako tomu bylo v minulosti.

Reakci ruské strany se však vedení radnice Prahy 6 podle očekávání nevyhnulo. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu vzápětí oznámil, že chce starostu Koláře trestně stíhat. Ač česká strana odmítla politikovo vydání a ministerstvo zahraničí upozornilo, že příslušná ruská legislativa není na našem území vymahatelná, existuje stále možnost zapojení Interpolu. Pokud by ho Rusko požádalo o součinnost, mohl by být Kolář zadržen po vycestování z ČR kdekoli na světě. V Česku mezitím tisíce lidí podepisují petici na Kolářovu podporu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner