Na Václavském náměstí se demonstrovalo proti Zemanově proruské politice

AUTOR: Milion chvilek pro demokracii

Na pražském Václavském náměstí i v řadě dalších měst po republice se ve čtvrtek večer konaly demonstrace, které pořádal spolek Milion chvilek pro demokracii. Cílem akce nazvané „Hrad za hranou, republika v ohrožení“ bylo podle organizátorů vyjádřit nesouhlas s proruskou politikou českého prezidenta Miloše Zemana i některých dalších politiků. 

„Prezident místo podpory vlastního státu opakuje stejné pohádky jako proruské dezinformační weby a ruská propaganda. Jeho setrvávání ve funkci je bezpečnostní hrozbou pro naši republiku,“ uvedl před konáním protestu předseda spolku Benjamin Roll.

K rozkladu České republiky podle Milionu chvilek přispívá i Babišův střet zájmů. Spolek připomněl závěrečnou auditní zprávu Evropské komise, podle které premiér spolurozhoduje o směřování dotací EU a současně ovládá holding Agrofert.

Demonstraci zahájili šéf spolku Milion chvilek Benjamin Roll a jeho místopředseda Jiří-Jakub Zévl s projevem. „Vládne nám zrádce z Hradu. Miloš Zeman je falešný hráč, pustit ho do hry ještě více než teď  je opravdový hazard s bezpečností této země,“ prohlásil Roll. „Dá se to shrnout jedním slovem, a tím je velezrada,“ dodal.

FORUM 24 (archiv)

Vystoupila i zástupkyně ruské menšiny v Radě vlády pro národnostní menšiny Eugenie Číhalová. „Po události, která překvapila celý demokratický svět, bychom měli být více ostražitými. My ani netušíme, čím vším tu vládnou. Česko se ukázalo jako kontaminované ruskou dezinformací,“ okomentovala dění posledních třinácti dnů. „Zastupujete Českou republiku, a ne Ruskou federaci,“ sdělila Číhalová k Miloši Zemanovi.

Na demonstraci promluvil i bývalý ministr pro lidská práva a národnostní menšiny Michael Kocáb, mimo jiné spoluautor petice za ústavní žalobu na Zemana. „Senát by měl iniciovat žalobu na Miloše Zemana za velezradu a poslanecká sněmovna by ji měla podpořit,“ sdělil Kocáb. Zároveň vyzval veřejnost, aby se podpisem připojila k petici Komu slouží Zeman?

Zdeněk Šarapatka promluvil o Radě České televize. „Je to hra o politické ovládnutí veřejnoprávního média,“ okomentoval situaci. „Vážení občané, donuťte politiky k odložení volby do Rady ČT. Zabraňte netransparentní volbě,“ vyzval veřejnost Šarapatka.

Na akci byla dodržována protikoronavirová hygienická opatření a doporučení, o což organizátoři žádali všechny účastníky již před začátkem demonstrace.

Spolek Milion chvilek vznikl po sněmovních volbách v roce 2017. Pořádá protesty a demonstrace, kterými upozorňuje na kauzy spojené především s premiérem Andrejem Babišem. Předloni v červnu na pražské Letné se největší demonstrace Milionu chvilek zúčastnilo podle organizátorů až 250 000 lidí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]