Princ Harry a jeho žena Meghan se vzdají role v královské rodině. Británie je v šoku

ČTK

Britský princ Harry a americká herečka Meghan Markleová si řekli ano na královském hradě Windsor. | FOTO: ČTK

Britský princ Harry, syn prince Charlese a vnuk Alžběty II., a jeho manželka Meghan se vzdají své role v královské rodině. Dle svých slov začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Vévoda a vévodkyně ze Sussexu to oznámili na svém instagramu. Budou prý ctít své závazky vůči královské rodině a částečně žít v USA.

„Máme v úmyslu vzdát se role ‚předních‘ členů královské rodiny a pracovat, abychom se stali finančně nezávislými, zatímco budeme nadále plně podporovat Její Veličenstvo královnu,“ uvedli Harry a Meghan v prohlášení. Podle britských novin, které situaci nazývají „Megxitem“, o kroku svého vnuka královna předem nevěděla.

„Chápeme jejich touhu vydat se po odlišné cestě, ale jde o komplikované záležitosti, jejichž řešení bude nějakou dobu trvat,“ stojí v prohlášení Buckinghamského paláce.

Zdroje BBC označují situaci za bolestivou a připodobňují ji k roku 1936, kdy abdikoval král Eduard VIII., aby se mohl oženit s dvakrát rozvedenou Wallis Simpsonovou.

Vnuk královny Alžběty II. a jeho manželka chtějí rozdělit svůj čas mezi Spojené království a Severní Ameriku, odkud Meghan pochází. Nadále hodlají ale respektovat své povinnosti ke královně, k britskému Společenství a k organizacím, nad kterými mají patronát.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner