Princ Andrew mizí z očí veřejnosti. Syn Alžběty II. nesmí na významnou akci

Princ Andrew v roce 2012 (Carfax2 / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)

Princ Andrew v roce 2012 | FOTO: Carfax2 / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Britská královská rodina rozhodla, že se princ Andrew nezúčastní některých částí pondělních ceremonií dne Podvazkového řádu. Druhý syn královny mizí z očí veřejnosti kvůli svému zapletení do kauzy sexuálního zneužívání mladých dívek, v jejímž čele stál Jeffrey Epstein. Na začátku tohoto roku byl zbaven svých královských titulů. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj z Buckinghamského paláce sdělil, že se Andrew, vévoda z Yorku, nezúčastní každoročního průvodu a bohoslužby v kapli u příležitosti dne Podvazkového řádu. Jde o 700 let starou rytířskou skupinu, do které patří královna Alžběta, přední členové královské rodiny a 24 rytířů nebo dam vybraných panovníkem jako uznání jejich veřejné práce.

(Týdeník FORUM)

Zdroj paláce popsal toto ujednání kolem Andrewovy neúčasti jako „rodinné rozhodnutí“. Královnin syn se bude účastnit pouze neveřejného oběda a obřadu slavnostního uvedení nových členů. Mezi ty letos patří například bývalý britský premiér Tony Blair. Očekává se, že se těchto dvou částí zúčastní i sama královna. Slavnostní průvod ovšem proběhne bez ní.

Princ Andrew byl donucen opustit královské povinnosti kvůli svému přátelství se zesnulým odsouzeným sexuálním delikventem Jeffreym Epsteinem. Do tohoto skandálního případu byl Andrew přímo zapleten a byl obviněn ze sexuálního zneužívání mladé ženy. Americkou žalobu, které čelil, urovnal letos v únoru. Veškerá obvinění vévoda popírá.

Průvod Podvazkového řádu je jednou z nejbarevnějších událostí v královském kalendáři. Účastníci se procházejí kolem královského hradu Windsor v kloboucích a sametových róbách.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články