Případ Babickij: Pád ruské duše

Eric Drooker

Na Donbase zemřel Andrej Babickij. Zpráva, která prvního dubna prolétla českými médii, mladší generaci nic neřekne. Ti, kdo pamatují války v Čečensku, ale jméno Babického znali. V devadesátých letech byl světovou novinářskou hvězdou. Na Západě ho vnímali jako hrdinu boje proti ruskému imperialismu, ruští disidenti ho označovali za skrytého agenta FSB, Putin ho chtěl na přelomu tisíciletí dát zabít, přesto Babickij o čtrnáct let později podpořil jeho anexi Krymu.

„Byl velká osobnost, ale strašně rozporuplná. Jekyll a Hyde. Extrémně talentovaný, neuvěřitelně vtipný a inspirativní, ale zároveň alkoholik a pozér,“ vzpomíná na jednoho ze svých nejlepších přátel bez patosu novinářka Petra Procházková. S Andrejem Babickým se kamarádila především v devadesátých letech, kdy pracovala jako zpravodajka v Moskvě a potom válečná reportérka v obou čečenských válkách.

„Byl ohromně talentovaný novinář. Během války v Čečensku neměl vůbec pud sebezáchovy. Nechápu, že to vlastně přežil. Nehledě na bombardování, jel kamkoli. Měl skvělé kontakty, dostával se k výjimečným kauzám. Byl u všech mírových rozhovorů a jeho reportáže byly výborné,“ popisuje Babického nejslavnější období Petra Procházková. Andrej ji prý velmi inspiroval svou odvahou, která ovšem občas postrádala hranice.

„ S českým novinářem Mirkem Štětinou byli například jediní novináři v ostřelovaném Grozném. Existují záběry, kde Mirek natáčel, jak Rusové město bombardují a Andrej tam skáče mezi těmi bombami a strašně se směje. To už bylo doslova praštěný,“ vzpomíná česká válečná novinářka.

Putinův ortel

Babickij si svým reportérským nasazením během čečenských válek vysloužil obdiv nejen kolegů, ale především posluchačů vysílání amerického rádia Svoboda, pro které z Čečenska pracoval. O válce informoval bez patosu, odkrýval zvěrstva, která v Čečensku, podobně jako teď na Ukrajině, páchala ruská armáda a stejně jako v současném konfliktu se je tehdy Kreml snažil zakrýt dezinformačními kampaněmi. Babickij Putinovi jeho dezinformace napadal a to se mu málem stalo osudným.

Rusko zahájilo druhou čečenskou válku v srpnu 1999 s oficiálním…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články