Případ Brady ukazuje, že problémem našeho prezidenta je tupost

ČTK

Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Zemřel Jiří Brady. Vězeň koncentračního tábora v Osvětimi, česko-kanadský podnikatel, který podporoval svobodu ve své původní vlasti a stavěl se za lidská práva.

Při zprávě o jeho smrti si musíme bohužel hned vzpomenout na našeho prezidenta Miloše Zemana, který odmítl udělit Jiřímu Bradymu navrhované státní vyznamenání. Neměl k tomu žádný jiný důvod než pomstu jeho synovci Danielu Hermanovi, politikovi KDU-ČSL. Ten Zemana neposlechl a setkal se ve své tehdejší funkci ministra kultury s tibetským duchovním vůdcem Dalajlámou. Jinými slovy, Herman urazil komunistickou Čínu, která okupuje Tibet, a jeho strýc proto nedostal české státní vyznamenání.

Jiří Brady dostal mnoho jiných cen. Měl medaili od britské královny, záslužný řád Spolkové republiky Německo, premiér Sobotka mu udělil jako omluvu za prezidenta medaili Karla Kramáře. Co by také Jiří Brady dělal vedle estébáků, proruských podnikatelů, kteří dávají Zemanovi peníze, a hvězdiček socialistického šoubyznysu typu Michala Davida? Mezi ně nepatřil.

Člověk ale musí myslet na to, jakými myšlenkovými procesy putuje temná mysl naší hlavy státu. Jistě že Zemanovi hodně záleží na tom, aby byl chválen v Rusku a v Číně. Je ale otázka, zda by třeba čínská ambasáda v tomto případě kádrovala strýce kvůli synovci. Zeman je jistě ve svém podlézání barbarské vládě v Pekingu hodně horlivý, ale k úsudku, že kvůli synovci nevyznamená strýce, musel v jeho mozku proběhnout mnohem méně racionální proces, než jsou jen instinkty kolaboranta.

Ze zkušenosti již víme, že je Zeman tuze mstivý. Psychologie msty v tomto děsivém a absurdním rozměru se však neobejde bez dalších předpokladů lidské psychiky. Vzhledem k tomu, jakou Miloš Zeman vyrábí ostudu, která mu ničím neprospívá, tak je tu jen jediné vysvětlení: Jedná se o obyčejnou tupost.

To není myšleno jako nějaká urážka, jakou Zeman rád uděluje každému, kdo není pokřivený jako on. To je věcné konstatování reality. Deficit inteligence, neschopnost sebekontroly, neschopnost empatie, neschopnost překročit omezený kruh svého bludného myšlení. Tedy tupost.

Jiří Brady dostane jednou vyznamenání od prezidenta, který bude pro změnu normální, tedy solidní a empatický. Bohužel už jen in memoriam.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner