
Lenka Šimůnková, matka Elišky zavražděné na FF UK, skončila svůj život rovněž tragicky. FOTO: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia
FOTO: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Smrt Lenky Šimůnkové, matky Elišky – jedné z obětí prosincového masakru na Filozofické fakultě UK – se postupně mění z osobní tragédie v trestní kauzu. Že případ nemusí skončit jen jako běžná sebevražda, ale že ji obestírají zvláštní okolnosti, na to jako první upozornil deník FORUM 24.
V dubnu 2025 byla nalezená mrtvá žena na dně propasti Macocha. Média nejprve o případu informovala, aniž by znala jméno oběti. To jako první na svých sítích o den později odhalil bývalý elitní detektiv, nyní šéf hnutí Přísaha a senátor Róbert Šlachta. „Lenka Šimůnková, maminka Elišky zastřelené vrahem z fakulty, se rozhodla ukončit svůj život skokem do propasti. Je mi nesmírně smutno,“ napsal.
Policie nyní prověřuje možnost, že nešlo o čistou sebevraždu, ale o trestný čin účasti na sebevraždě podle § 144 trestního zákoníku. Šimůnková byla známá svou veřejnou kritikou postupu policie a státních institucí v souvislosti s tragédií. O okolnostech smrti své dcery otevřeně promluvila pro deník FORUM 24 matka paní Šimůnkové Lenka Vondráčková v dubnu tohoto roku. Rodina zesnulé tehdy vyjádřila podezření, že Šimůnková se nemohla na místo dopravit sama, měla ochrnutou ruku a nevlastnila řidičský průkaz. Toto podezření se nyní jeví jako vysoce pravděpodobné.
Paní Šimůnková podle našich informací nepoužila na cestu k Macoše veřejnou dopravu, ale někdo ji k místu dovezl. Zákon jasně říká, že vinen účastí na sebevraždě není jen ten, kdo jiného k sebevraždě navede, ale i ten, kdo při ní pomáhá. Matka zavražděné Elišky byla navíc jako pozůstalá po oběti trestného činu zranitelná, trpěla posttraumatickým syndromem. O tom, že policie případ šetří jako trestný čin, ví redakce deníku FORUM 24 už delší dobu. Informovat jsme se o tom rozhodli teprve nyní, kdy se včera autorovi článku ozval vyšetřovatel případu Radek Podval z blanenské kriminálky. „Vyšetřování probíhá, ale opravdu vám k němu nemohu v tuto chvíli říct nic bližšího,“ sdělil nám blanenský vyšetřovatel případu Radek Podval.
Expolicista, který ji změnil
Podle rodiny se Lenka začala měnit poté, co se loni v březnu seznámila s bývalým policistou Pavlem Štěpánem. Stalo se to v poslanecké sněmovně, při jednání bezpečnostního výboru k tragédii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V srpnu se Lenka odstěhovala za tímto mužem, odřízla se od přátel i rodiny a přestala sdílet informace o svém životě.
„Prostě úplně se uzavřela. Dokonce chtěla prodat byt v Čelákovicích, kde bydlela s Eliškou, ale to jsme jí nedovolili, protože byl napsaný na nás. My jsme ani nevěděli, kde bydlí, to nám nikdy neřekla. Pan Štěpán nám jenom oznámil, že je v bezpečí. A za celou tu dobu, tedy od srpna, tak jsme ji viděli jen dvakrát. Předtím jsme se vídaly třikrát týdně. A najednou ticho. Nikomu se neozývala, nikdo nevěděl, kde bydlí. Byla naprosto izolovaná,“ vzpomíná její matka. „Já se musím smát. Nebudu na to odpovídat,“ řekl nám tehdy pan Štěpán do telefonu. „Nevím, co bylo mezi paní Vondráčkovou a Lenkou, je mi to celkem jedno. Ale ať měly jakýkoliv vztah, Lenka o ní vždycky mluvila jako o mamince,“ uvedl.
Obavy v rodině
Bývalý policejní odborář byl před třemi lety odsouzený za to, že ukradl kolegům peníze. Někdejší příslušník pořádkové jednotky si podle soudu vybrané prostředky nechal, místo aby je vložil do společné kasy. V minulosti měl totiž potíže se splácením dluhů a skončil v exekuci. Po svém nedobrovolném odchodu od policie patřil ke kritikům policejních špiček, poskytoval rozhovory v dezinformačních či alternativních médiích (Svobodný vysílač, Parlamentní listy).
Lenka Šimůnková přitom získala od Univerzity Karlovy a dalších institucí finanční odškodnění v řádu milionů korun jako pozůstalá po oběti masakru. Rodina se obává, že právě tyto peníze mohly být motivem pro ovlivňování jejího chování – a možná i její smrti. Prostřednictvím expolicisty Štěpána se paní Šimůnková dostala do kontaktu s okruhem lidí kolem Róberta Šlachty, expolicisty a předsedy hnutí Přísaha, který ostře kritizoval zásah policie při prosincové tragédii. Právě Lenka Šimůnková se v očích veřejnosti i některých politiků stala symbolem odporu vůči selhání státu – autentická, silně zasažená matka, která požadovala rezignaci nejvyšších představitelů bezpečnostních složek. Těsně před svou smrtí také nechala vyvěsit billboard na silnici u Nového Jičína, který obviňoval ze smrti studentů na filozofické fakultě ministra vnitra, policejního prezidenta a ředitele pražské policie.
Jeden ze šoků přišel pro rodinu ve chvíli, kdy chtěla převzít tělo své dcery k pohřbení. „Policie nám řekla, že pan Štěpán má od Lenky notářsky podepsaný dokument, který ho opravňuje nakládat s jejím tělem a majetkem. A že nám tělo mé dcery nemohou vydat,“ uvedla její matka.
Po zveřejnění článku na našem webu se chování pana Štěpána změnilo. Paní Vondráčková nám řekla, že tělo vyzvedl pan Štěpán a rodina ho pak mohla pohřbít do hrobu vedle Elišky. Policie už vyslechla nejbližší paní Šimůnkové a zároveň dvě její blízké kamarádky, s nimiž byla před smrtí ve styku. Výslech rodiny proběhl v Nymburku, v druhém případě v Brandýse nad Labem, jak nám potvrdili její příbuzní.