Případ Marka Dalíka, který už sedí ve vězení, bude řešit Nejvyšší soud

Marek Dalík před branou ruzyňské věznice, kam nastoupil ve čtvrtek 1. září. (ČTK)

Marek Dalík před branou ruzyňské věznice, kam nastoupil ve čtvrtek 1. září. | FOTO: ČTK

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal dovolání v případu Marka Dalíka. Dovolání zpochybňuje výši uloženého trestu, který je prý pod sazbou běžnou pro danou právní kvalifikaci, sdělil Zemanův mluvčí Petr Malý. Dalík dostal čtyři roky v kauze související s nákupem kolových obrněných transportérů Pandur pro českou armádu. Ve čtvrtek 1. září nastoupil do vězení.

Na podané dovolání upozornila Česká televize. Mimořádný opravný prostředek směřující k Nejvyššímu soudu podal ovšem už dříve také sám Dalík. Městský soud v Praze by měl nyní podněty spolu se spisem předat do Brna. Nejvyšší soud bude tedy případ přezkoumávat hned ze dvou úhlů. Dovolání nemá samo o sobě odkladný účinek.

Policisté vyšetřovali Dalíka, bývalého poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka, na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse. Tento svědek v březnu 2011 před soudem tvrdil, že Dalík požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů. Jistý problém je v tom, že v případu stojí tvrzení proti tvrzení – dvě tvrzení svou lobbistů.

Soud poslal Dalíka do vězení za to, že měl podvádět, když předstíral, že může zakázku ovlivnit, čímž se měl údajně pokusit vylákat od zbrojařů peníze. Neprokázalo se naopak, že by šel pro úplatek na žádost někoho z vlády. Dalík jakoukoli vinu popírá.

Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky odstoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele – firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, kde Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Dalík den před nástupem trestu odjel do zahraničí a následně zejména Babišova média intenzivně, téměř minutu po minutě, sledovala, zda do vězení opravdu nastoupí. Poslanec Evropského parlamentu za Babišovo hnutí ANO Petr Ježek dokonce za tím účelem poněkud nedůstojně slídil s kamerou či mobilním telefonem na pražském letišti Václava Havla, aby pak svá zjištění reportoval na twitteru.

Marek Dalík nakonec soudem nařízený termín nástupu do výkonu trestu dodržel. V rozhovoru pro server Neovlivni.cz nicméně uvedl, že má z vězení strach. „To, že tam půjdu, už je jasné, ale smířený s tím nejsem. Jsem z toho vyřízený. To je lepší slovo než smířený. Že se stane zázrak, to si nemyslím,“ řekl Dalík, který označuje rozsudek za nespravedlivý. Stžejného názoru je ovšem i státní zástupce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články