Případ vymyšleného cukráře: Babiš v Lidovkách lhal, jak mluvil s živnostníkem. Přitom jen opsal cizí článek

Premiér Andrej Babiš (ČTK)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Byla to taková zajímavá snaha získat si nové voliče. Předseda vlády Andrej Babiš byl podepsán pod komentářem ve svých Lidových novinách, v němž oznamoval, jak bude jeho vláda, která doposud podnikatele výlučně šikanovala, živnostníkům pomáhat. Měl ho k tomu inspirovat osud cukráře, se kterým se setkal. Problém je, že premiér s nikým takovým nemluvil a jeho tým, který text připravil a skutečně napsal, jen opsal údaje z článku týdeníku Ekonom.

„Nedávno jsem měl fakt hodně těžký rozhovor s jedním živnostníkem. Sympatický chlap, který se stejně jako spousta jiných rozhodl založit vlastní firmu a prostě se zkusit živit sám. Od státu chtěl proto jediné: aby mu neházel klacky pod nohy,“ dojímal se v Lidových novinách Babiš.

A teď srovnejte:

21. ledna 2019 se psal redaktor David Klimeš, co všechno musí OSVČ udělat, aby si otevřel malou cukrárnu. V prvním sloupci v přehledu dvaceti razítek stojí těchto devět položek (přesně v tomto pořadí):

Změna užívání prostor na stavebním úřadě pro získání stavebního povolení
Příprava projektové dokumentace pro stavební úřad
Stanovisko hygienické stanice odboru výživy
Stanovisko hygienické stanice odboru práce (zázemí pro zaměstnance)
Stanovisko hasičského záchranného sboru k projektu
Stanovisko odboru památkové péče
Stanovisko odboru životního prostředí
Souhlas Národního institutu pro integraci osob s omezenou schopností pohybu a orientace
Zdravotní průkaz

repro: Ekonom

repro: Ekonom

V Babišově článku z 18. února 2019 je jeden odstavec, v němž je také vyjmenováno, devět položek, které musí živnostník, který si chce otevřít cukrárnu, vyřídit, s tím, že předseda vlády nebude už dále čtenáře zdržovat. Zní takto:

Změnu užívání na stavebním úřadě pro získání stavebního povolení, přípravu projektové dokumentace pro stavební úřad, stanovisko hygienické stanice odboru výživy, stanovisko hygienické stanice odboru práce, stanovisko hasičského záchranného sboru k projektu, stanovisko odboru památkové péče, stanovisko odboru životního prostředí, souhlas Národního institutu pro integraci osob s omezenou schopností pohybu a orientace, zdravotní průkaz. Dost!

repro: Lidovky.cz

Je zjevné, že ti, kdo Babišovi tento článek připravovali a psali, si ani nedali práci s tím, aby změnili pořadí. Prostě a jednoduše zkopírovali informace Ekonomu a vložili je do úst předsedovi vlády, který je pak vydával za osud člověka, se kterým se setkal.

Babišův tým má obecně v poslední době problém předstírat Babišův zájem o občany a naopak i zájem občanů o něj. Když na Facebooku publikuje své každotýdenní hlášení zvané Čau lidi!, má u něj desítky tzv. lajků a komentářů ještě dříve, než post vyjde, případně těsně poté, co je publikován.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]