Připomeňte si 20 let od povodní se složkami IZS

()

Přijďte si užít v neděli 18. září 2022 na Slovanský ostrov akci věnovanou letošnímu výročí 20 let od povodní. Od 11:00 do 19:00 hodin zde na vás čekají ukázky techniky a činnosti složek Integrovaného záchranného systému, soutěže o zajímavé ceny, hudební vystoupení a další doprovodný program pro dospělé i děti. Vstup je zdarma.

Program připravilo hlavní město Praha s partnery speciálně na Slovanském ostrově, který se při povodni v roce 2002 ocitl pod vodou. Představí se zde profesionální i dobrovolní hasiči, záchranáři, policisté, strážníci, zaměstnanci Správy služeb hl. m. Prahy a další, kteří před 20 lety pomáhali při záplavách a nyní předvedou, jak jsou připraveni na velkou vodu. Na jednotlivých stanovištích rozmístěných po ostrově to budou vedle moderní techniky také praktické ukázky činnosti jednotlivých složek Integrovaného záchranného systému, včetně stavby mobilních protipovodňových zábran. 

Připraveny jsou dále různé aktivity, do kterých se mohou zapojit sami návštěvníci. Například si budou moci vyzkoušet, jak se „pytluje“ – tedy plní pytle pískem. Soutěž v pytlování odstartuje přibližně v 11:30 hodin. V dalších soutěžích si zájemci budou moci ověřit zručnost nebo vědomosti a vyhrát různé hodnotné ceny, a to například rodinnou vstupenku do zoo, vstupenky do botanické zahrady, rodinnou plavbu parníkem po Praze nebo jiné praktické ceny – deštník, voděodolnou tašku či batoh proti krádežím. Nebude chybět malování na obličej nebo projížďky na služební lodi Městské policie hl. m. Prahy a další zábavné aktivity.  

O hudební doprovod se postarají různé kapely, mezi nimi Dixie Band Městské policie hl. m. Prahy, kapela pro děti Kašpárek v rohlíku a pomyslným vrcholem dne bude koncert skupiny Lake Malawi.

Pódiový program nabídne také setkání s představiteli hlavního města Prahy i těmi, kteří se účastnili záchranných akcí před 20 lety. Povodeň, která v srpnu 2002 postihla Prahu, byla svým rozsahem, průtokem a důsledky nejničivější v novodobé historii města. Trvala celkem 12 dní a zasáhla 5,8 procenta rozlohy města. Škody dosáhly výše téměř 30 miliard korun, evakuováno muselo být téměř 50 000 obyvatel. 

Prahu postiženou povodní v srpnu roku 2002 připomíná také venkovní výstava velkoformátových fotografií v parku Kampa. Představuje některá místa v metropoli v kontrastu „tehdy a dnes“, jiné fotografie zachycují okamžiky záchrany evakuovaných obyvatel a také zvířat z pražské zoo. Přístupná je do 22. září. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články