Příprava na konflikt? Spojené státy žádají o evakuaci ambasády v Kyjevě, tvrdí CNN

Ilustrační foto (ČTK/Ukrinform/Serhii Hudak)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK/Ukrinform/Serhii Hudak

Americký prezident Joe Biden se domnívá, že se Rusko chystá k akci na Ukrajině. Hovořil o tom už ve středu na tiskové konferenci v Bílém domě. Velvyslanectví Spojených států v Kyjevě nyní požádalo tamní ministerstvo zahraničí o povolení odjezdu některých svých zaměstnanců a jejich rodin ze země, informovala americká televize CNN s odkazem na nejmenované zdroje.

„Stejně jako vždy provádíme důkladné krizové plánování pro případ, že dojde ke zhoršení bezpečnostní situace,“ řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí s tím, že v tuto chvíli není možné poskytnou žádné další informace. Mluvčí velvyslanectví Spojených států v Kyjevě záležitost komentovat odmítl a novináře odkázal na ministerstvo zahraničí ve Washingtonu.

()

Spojené státy už podle zdrojů CNN o záměru evakuovat rodiny diplomatů ze svého velvyslanectví v Kyjevě informovaly Ukrajinu. Očekává se, že by k tomu mohlo dojít v příštím týdnu. Americký ministr zahraničí Antony Blinken o této záležitosti údajně hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Ten měl plánovaný krok Spojených států označil za přehnaný.

Americké ministerstvo zahraničí už upozornilo občany Spojených států, aby na Ukrajinu necestovali. “Pokud dojde k rozhodnutí změnit náš postoj vůči americkým diplomatům a jejich rodinám, neměli by naší občané očekávat, že bude vláda zajišťovat jejich případnou evakuaci,” upozornilo ministerstvo. V současné době jsou prý pro opuštění země k dispozici komerční lety.

Žádost amerického velvyslanectví je reakcí na současnou situaci na Ukrajině. Rusko rozmístilo u svých hranic se zemí a nově také v Bělorusku více než 100 tisíc vojáků. Kyjev i některé západní země tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi na Ukrajinu a že chystá provokace, které by měly podobnou operaci zdůvodnit. Z Washingtonu v posledních dnech zaznělo, že Rusko by mohlo zahájit útok kdykoliv. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články