Epidemie koronaviru přejde do další fáze. Odborníci predikují nárůst nakažených, situace prý bude jiná – i díky očkování a celkové promořenosti. I přesto je podle opozičních politiků potřeba reagovat okamžitě, aby znovu nenastala situace z loňského roku, kdy vláda podcenila přípravu na další vlnu a ta se posléze vymkla z rukou. Jenže co přesně vláda chystá?
Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM) očekává zlepšení stávající epidemické situace pouze 27 % Čechů. Vakcinace ovšem prokazatelně funguje, po ukončeném očkování se v Česku nakazilo pouze 4570 lidí z 5,08 milionu očkovaných, tedy 0,9 promile.
Přesto je proočkovanost v Česku nízká a přes léto není výrazným politickým tématem. Na podzim ovšem odborníci očekávají opětovný nárůst nakažených. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška dojde k další vlně pravděpodobně v říjnu a listopadu. Jak řekl v rozhovoru pro Český rozhlas, systém se podle něj kapacitně chystá na nejhorší možnou variantu.
To potvrdil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Máme asi tři scénáře: jeden optimistický, druhý realistický a třetí pesimistický. Teď však není důvod k tomu říkat, že budeme zavírat. Nepředpokládáme, že bude docházet k lockdownu podobného rozměru tak, jak jsme ho zažili,“ přesvědčuje šéf resortu. Více své plány nijak nepřiblížil.
Jaké scénáře ministerstvo odhaduje? Ten nejpesimističtější si nastavilo na hodnotě reprodukčního čísla 1,2. Tento odhad by tak počítal se 193 nakaženými na 100 tisíc obyvatel za týden. Jen pro srovnání – za čtvrtek vzrostla hodnota R z 1,0 na 1,05.
Hlavní hygienička Pavla Svrčinová odhaduje ještě vyšší čísla. „Odhadujeme, že by měla být asi na sedmdesáti procentech loňské,“ uvedla minulý týden pro ČT24.
Tyto pesimistické predikce by podle Duška již neměly ohrozit vytíženost kapacity nemocnic, o niž především se při minulých vlnách hrálo. Nemocnice totiž přetékaly vážnými případy covidových pacientů. Zde může být podle Duška problém v tom, že v Česku je stále neočkováno přes 400 tisíc lidí starších 60 let a mají závažná onemocnění.
I proto by měla podle opozice vláda více tlačit na očkování. „Očkování v Česku viditelně zpomaluje. Ministerstvo zdravotnictví by mělo více oslovit specialisty i praktické lékaře – tedy ty autority, kterým lidé důvěřují a osobně je znají. Oni mohou na pacienty nejvíce zapůsobit. Očkování seniorů by taky mohlo probíhat přímo u nich doma,“ uvedl poslanec a lékař Vlastimil Válek (TOP 09). Odborná skupina ministerstva zdravotnictví vládě ve čtvrtek doporučila očkovat ohrožené skupiny lidí třetí dávkou vakcín.
„Samozřejmě uvidíme, co bude na počátku října, je to velmi dynamické. Ale pravdou je, že v rámci scénářů, které máme připraveny, nepředpokládáme, že by nastal tvrdý lockdown tak, jak jsme ho zažili na podzim nebo v zimě,“ řekl Vojtěch.