Připravme se na podzim. Před volbami se bude hodit strach z koronaviru

Zprava premiér Andrej Babiš, ministr vnitra Jan Hamáček a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula  (ČTK)

Zprava premiér Andrej Babiš, ministr vnitra Jan Hamáček a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula | FOTO: ČTK

Druhá vlna koronaviru, souběh s chřipkou, roušky všude, další opatření. Na tento scénář nás už týdny připravují epidemiologové (zejména Roman Prymula a Rastislav Maďar), ale i politici. Nikdo přitom neví jistě, jestli bude situace tak kritická, průběh nemoci se navíc zdá zatím lehčí než na počátku. Jenže hlavně před volbami se bude hodit vystrašené obyvatelstvo, které bude opět poslouchat příkazy.

Na podzim by se mohly konat různé nepříjemné akce, jako například demonstrace, a taky budou volby do senátu, kde se vládní garnituře zrovna nedaří. A pokud by byly problémy s nákazou, dá se leccos omezit a hlavně vyvolat dojem, že přece všichni musíme držet spolu, táhnout za jeden provaz, a především nikdo nesmí kritizovat Andreje Babiše a připomínat jeho kauzy a móresy, protože teď řešíme koronavirus a je nevhodné říkat o něm cokoliv nepěkného.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Dále se taková krize hodí ke skvělému zviditelnění. Pan Babiš prostě přijde před kamery a udělá si tiskovou konferenci na dvě hodiny. Co na tom, že z velké části bude říkat nesmysly, on prostě bude vidět – a o to před volbami jde zejména.

Měli bychom se na to připravit. Babišův tisk jistě nebude zahálet a obdaří nás spoustou katastrofických titulků. Některé věci se zajisté před volbami zakazovat nebudou, protože by byli voliči zbytečně naštvaní, jiné ale bezpochyby půjdou omezit rychleji, než by nás napadlo. Hlavně ty, které by nevyhovovaly.

Mnoho lidí si už dnes uvědomuje, že to absolutní vypnutí ekonomiky a hlavně omezení našich svobod takto bezprecedentním způsobem nebylo nutné. Měli bychom na to myslet, až se o to někteří začnou znovu pokoušet. Podle posledních vyjádření to nejspíš může přijít už brzy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]