Přišel mi výhružný dopis, oznámil Babiš. Kvůli bezpečnosti zrušil kontaktní kampaň

Andrej Babiš (ANO) ve svém volebním štábu k výsledkům prvního kola prezidentských voleb. (ČTK / Říhová Michaela)

Andrej Babiš (ANO) ve svém volebním štábu k výsledkům prvního kola prezidentských voleb. | FOTO: ČTK / Říhová Michaela

Kandidát na prezidenta a bývalý předseda vlády Andrej Babiš (ANO) obdržel anonymní dopis. „Vezmu si flintu a vyrazím na svůj poslední lov,“ stojí v něm podle expremiéra. Kvůli výhrůžkám ruší kontaktní kampaň i úterní výjezd do Hradce Králové, oznámil na tiskové konferenci.

„Pokud Andreji vyhrajete prezidentské volby, vezmu si flintu a vydám se na svůj poslední lov. Toho raka (rakovinu, pozn. red.), co v sobě nosím, už stejně nepřemůžu, ale pořád se ještě mohu stát pro své syny hrdinou a svým vnoučatům zajistit lepší budoucnost. Buďto prohrajete, nebo zemřete, anebo odstupte, a tím si zachráníte nejen život, ale i čest,“ citoval Babiš z dopisu.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

„Aktuální situace je už opravdu daleko za hranou toho, co jsem schopný pochopit. Vyostřuje se do šílených rozměrů, lidé už vyhrožují nejen mně, ale také mému nejbližšímu okolí,“ dodal expremiér.

Jedná se o druhý výhružný dopis, který před volbami bývalému premiérovi přišel. Ten první byl adresován jeho ženě Monice. Obálka podle Babiše obsahovala ostrý náboj. Celou situací se zabývá policie. Expremiér v sobotu novinářům řekl, že anonymní vzkaz byl plný urážek. V pondělí upřesnil, že dopis byl odeslán z Brna. Babišův protikandidát ve druhém kole volby Petr Pavel projevy nenávisti a hrozby Babišovi a jeho rodině odsoudil.

„Prosím, zastavme tuto nenávist, agresi, jsou to důležité volby, ale není to důvod, aby někdo vyhrožoval násilím nebo smrtí. Své podporovatele jsem vyzýval, aby se chovali slušně, a znovu je o to prosím. Až do voleb už nebudu mít žádnou kontaktní kampaň mezi lidmi,“ prohlásil Andrej Babiš.

Babiš na tiskové konferenci vyzval k respektování názorů ostatních a k zastavení nenávisti. Uvedl, že své podporovatele o to, aby se chovali slušně, vždy prosil. Generál Petr Pavel krátce před vystoupením bývalého premiéra vyzval k uklidnění kampaně.

„Důsledkem Vaší kampaně konflikt ve společnosti dosáhl kritické hladiny a musíme ho zmírnit. Ať vyhraje kdokoliv z nás, uvědomte si odpovědnost za to, v jakém stavu bude naše společnost po volbách,“ napsal na twitteru.