Přísný Putin: zavřít lékárny, které zvýšily cenu ochranných masek

youtube

Ruský prezident Vladimir Putin po schůzce s členy vlády požadoval stažení licencí pro lékárny, které zvýšily cenu lékařských masek a antivirotik v době vypuknutí koronaviru. Zprávu přineslo Rádio Svoboda.

Podle ruského prezidenta se lékárny „rozhodly se obohatit“, a proto musí být takovým organizacím ukončena činnost. „Aby se to příště neopakovalo,“ vysvětlil Putin.

Den předtím vicepremiérka Taťána Golikovová připustila, že v řadě lékárnických řetězců je nedostatek lékařských masek a antivirotik. Také uvedla, že v některých případech došlo ke značnému nárůstu cen tohoto zboží, a to až stokrát.

Zástupce vedoucího Federální protimonopolní služby Andrej Carikovskij slíbil, že lékárny, které zvyšují ceny, dostanou pokuty, a prohlásil, že ministerstvo to považuje za „ekonomické rabování“. Podle Carikovského k nejvyššímu nárůstu cen, až o 650 procent, došlo v Dagestánu.

Ruská tisková agentura Interfax mezitím oznámila, že lékařské masky došly v mnoha lékárnách v Ťumeni. Místní obyvatelé je kupují kvůli zprávám, že Rusové, kteří byli 5. února evakuováni z čínského Wu-chanu, byli umístěni do sanatoria 30 kilometrů od města Ťumeň. Rusko dosud zaznamenalo dva případy infekce novým virem a jeden z nich právě tady.

Již dříve vydala Světová zdravotnická organizace doporučení, které se týká používání masek, přičemž zdůraznila, že by je měli používat již nemocní lidé. Kromě toho WHO podporovala opětovné používání jednorázových masek.

Federální služba pro dohled na ochranu práv spotřebitelů Rospotrebnadzor zase doporučila nosit lékařské masky ve vozidlech a na přeplněných místech a měnit je za nové každé dvě až tři hodiny. Ministerstvo uvedlo, že není nutno nosit masky na ulici.

Do 5. února zemřelo ve světě na nový typ koronaviru, který pochází z Číny, téměř 500 lidí a infikováno bylo více než 24 tisíc lidí. Za poslední den zemřelo 65 lidí, což je zatím během epidemie rekord.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner