Přistěhovalci nepáchají více trestných činů než Němci

swr.de

Ilustrační foto | FOTO: swr.de

Kriminalita přistěhovalců není častější než kriminalita Němců. Vyplývá to z první plošné analýzy Spolkového kriminálního úřadu (Bundeskriminalamt – BKA). Z některých zemí však přichází nadprůměrné množství podezřelých. Píše o tom na list Frankfurter Allgemeine Zeitung.

První plošná data mapující kriminalitu uprchlíků podle Spolkového ministerstva vnitra ukazují, že se uprchlíci nedopouštějí více kriminálních činů než Němci. Nejnovější zpráva Spolkového kriminálního úřadu potvrzuje předchozí informace z února tohoto roku, sdělila mluvčí ministerstva.

Nejnovější výstupy však mají větší vypovídací hodnotu, neboť poprvé zahrnují údaje ze všech 16 spolkových zemí, zatímco únorová data pocházela ze 13 zemí. Údaje jsou nyní transparentnější. „Bude ku prospěchu věci, pokud bude diskuze věcnější,“ dodala mluvčí. Přímé porovnání s předchozími daty není podle BKA možné, neboť v této podobě je statistika vypracována poprvé.

Ze zprávy BKA vyplývá, že v letošním prvním kvartálu uprchlíci spáchali anebo se pokusili spáchat 69.000 trestných činů. Z toho bylo 29,2 % krádeží, následovány majetkovými trestnými činy a paděláním (28,3 %).

Mezi posledně jmenované například patří podvod, zpronevěra, padělání úředních listin jakožto i neoprávněné pobírání sociálních dávek. Z 23 % se jednalo o fyzické útoky a přečiny proti osobní svobodě (rovněž 23 %). Omezováním osobní svobody se rozumí například nátlak, vyhrožování nebo únos za účelem vydírání.

Celkový počet uprchlíků lze jen stěží vyčíslit

Mluvčí ministerstva vnitra také řekla, že se v nejnovější statistice sotva vyskytují sexuální delikty, vraždy či zabití spáchané uprchlíky.

Srovnatelná čísla německých občanů pro první čtvrtletí 2016 podle mluvčí Spolkového kriminálního úřadu ještě nejsou k dispozici. Ta se objeví až v souhrnné celoroční statistice, která bude zveřejněna až v květnu 2017. V případě uprchlíků se jednalo o zvláštní vyhodnocení. V uplynulém roce bylo podle statistik BKA v Německu spácháno celkem 6,3 milionu trestných činů.

Těm bylo přiřazeno zhruba 1,46 milionu podezřelých Němců a necelých 912.000 cizinců – avšak bez uvedení konkrétního počtu trestných činů.

Celkový počet uprchlíků lze stanovit jen s obtížemi, neboť jejich počet se kvůli nově příchozím na jedné a odchozím na druhé straně neustále mění. Zpráva BKA pouze uvádí, že od ledna 2015 bylo systémem EASY (IT program Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky – BAMF) zaznamenáno zhruba 1,27 milionu potenciálních žadatelů o azyl, z toho zhruba 138.000 během prvních tří měsíců tohoto roku. Hlavními zeměmi původu byla Sýrie, Irák, Afghánistán a Írán.

Útoky proti uprchlíkům jsou nadále četné

Největší podíl na kriminalitě uprchlíků mají podle údajů BKA Maročané, Alžířané, Gruzínci, Srbové a Tunisané. Syřané, Afghánci a Iráčané sice vykazují vysoká absolutní čísla, mezi podezřelými a pachateli však vykazují podprůměrné zastoupení.

Mezi příslušníky balkánského regionu a Gruzie bylo podle BKA nejvíce podezřelých z trestných činů krádeží, majetkových a padělatelských deliktů. U podezřelých z Afghánistánu, Eritreje, Iráku, Íránu, Nigérie, Pákistánu, Sýrie a Somálska šlo především také o majetkovou a padělatelskou trestnou činnost, ale také ublížení na zdraví jakož i trestné činy omezování osobní svobody.

U trestných činů spáchaných mezi uprchlíky navzájem dominuje v prvních třech měsících tohoto roku ublížení na zdraví. V případě trestných činů končících smrtí byla skoro polovina obětí stejné národnosti jako pachatel. K více než 50 % těchto případů došlo v záchytných nebo sběrných táborech. Zde je možné, mimo jiné z etnicko-kulturních a náboženských důvodů, sledovat „vzrůstající potenciál trestné činnosti“.

Stoupá rovněž počet upozornění na domnělé aktivní nebo bývalé bojovníky nebo sympatizanty teroristických organizací v zahraničí, kteří se mají zdržovat na území Německa. Na vysoké úrovni zůstává podle údajů BKA rovněž počet trestných činů namířených proti již obydleným anebo rozestavěným uprchlickým ubytovacím zařízením. V prvním čtvrtletí letošního roku to bylo 345 případů, ve čtvrtém čtvrtletí 2015 pak 472 a v předcházejícím kvartálu 325 případů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner