Příští rok bude nejtěžší za posledních 10 let, tvrdí ekonom. Co čeká domácnosti?

Adobe Stock

Ilustrační foto | FOTO: Adobe Stock

Pro statisíce domácností bude příští rok nejtěžší za posledních bezmála deset let, předpovídá ekonom Lukáš Kovanda. Podle něj se budou muset rodiny vyrovnat s poklesem příjmů nebo hrozbou propuštění z práce. Naopak by měly zlevnit energie, citelně by se neměly zvyšovat ani ceny potravin. 

„Domácnosti budou v roce 2021 čelit citelnému poklesu příjmů či vzrůstající hrozbě propuštění z práce, a to zejména ty, jejichž členové jsou zaměstnáním či podnikáním tak či onak navázáni na turistický ruch, gastronomii, sektor kultury či ubytování a obecně sektor služeb,“ upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Lukáš Kovanda.

Částečnou náplastí bude podle ekonoma příznivý vývoj cen energií. Zejména elektřina by měla zlevnit o pět až deset procent, české domácnosti mohou počítat také s levnějším plynem. Zdražovat jako letos by neměly v příštím roce ani potraviny. „Nelze vyloučit přechodné rapidní zdražení třeba ovoce nebo zeleniny,“ uvedl Kovanda.

Naopak voda podraží až o pět procent. „Důvodem je paradoxně pokles spotřeby vody i méně odpadních vod, což je důsledek slabší ekonomické aktivity v době koronavirové krize a například i zavřených bazénů či sportovních a wellness center,“ vysvětluje ekonom s tím, že tento pokles zhoršuje vodárenským společnostem hospodaření.

Trh s nemovitostmi současná krize zatím příliš nezchladila, na většině míst Česka je proto potřeba se připravit na další růst cen nájemného. Podle Kovandy by ale neměl překročit pět procent. Ekonom dále připomíná, že příští rok bude plný změn v oblasti daní. Zrušením superhrubé mzdy a zvýšením základní slevy na poplatníka si tak zaměstnanci finančně polepší. Změnu poznají poprvé při pohledu na výplatní pásku za leden, tedy v únoru.

Nadšeni v příštím roce nebudou kuřáci. Zvýšení spotřební daně z cigaret totiž zdraží klasickou krabičku o osm korun. Spotřební daň naopak klesne u motorové nafty. „Nafta tak bude o zhruba o 90 haléřů na litr levnější, než by byla bez snížení spotřební daně. Potrvá však několik měsíců, než se tento cenový pokles plně projeví,“ dodal Kovanda.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner