Příští rok už to chce alternativní oslavy. Zeman ať si paří s kamarády

Eric Drooker

Vzhledem k tomu, že letošní ceremoniál ve Vladislavském sále byl zcela estrádou, plnou kamarádů Miloše Zemana, chtělo by to změnu. Už je nutné, aby opozice kromě toho, že si stěžuje na neobdržení pozvánky, udělala rázný krok. Oslava příštího 28. října by se měla odehrát i v ulicích a ukázat, že velká část společnosti hlavu státu a její „fans“ neuznává.

Vladislavský sál se stal pro opozici nepřístupným místem. Prezident totiž nehodlá na předávání státních vyznamenání zvát své kritiky. Někdo se s tím popasoval hůře a nadával, že se to nesmí, jiní hovořili o tom, že nepozvání je pocta. Tak či tak, přece si v dnešní politické situaci nemohl nikdo myslet, že by mocipán z Hradu posílal pozvánky na adresy svých kritiků.

Petr Fiala (ODS)

Je sice pravda, že by je mohl začít v projevu urážet, ale jak bylo vidět, Zeman měl problém sám se sebou a další starosti by ho jen vyčerpávaly. Ačkoliv má za sebou čtyři dny rekondičního pobytu ve střešovické nemocnici, byl prezident rád, že se konce ceremoniálu dočkal v pořádku. Obzvlášť předávání medailí, které si pamatujeme v trochu jiné podobě (připnutí metálu na klopu), bylo pro Zemana utrpením.

Proto by bylo vhodné, aby si občané, kteří mají o reprezentování státu jinou představu, mohli oslavy státnosti užít také. Zde právě mají opoziční strany docela velký manévrovací prostor. Kdo jiný by totiž měl ukázat, že to s naší zemí myslí odlišně než současná vládnoucí parta. Bylo by však nutné, aby se konečně dokázaly všechny strany společně domluvit na něčem důležitém a zapomněli na žabomyší války. Ty totiž občas veřejnosti ukazují, že je stále k velkému zvážení, zda by společně dokázaly vládnout. Za předpokladu, že by se opoziční strany rozhodly, dokázaly by porazit i Babiše, ale právě dohoda se zdá být největším problémem.

Do parlamentních voleb zbývají ještě téměř dva roky. Do 28. října o rok méně. Alternativní oslava státního svátku by se mohla stát důkladnou generálkou na možnou spolupráci stran, které jsou nyní v opozici. S největší pravděpodobností se nestane nic a příští rok bude opět jenom hradní estráda, kterou Zeman proleží a odkonferuje ji Jaromír Soukup. Rozhodně však stojí za úvahu, zda mu to trochu neznepříjemnit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]